Żywność wegetariańska – Dieta wegetariańska

żywność wegeWegetarianizm (łac.”vegetablis”- roślinny, „vegetare” – rozwijać się, rosnąć), wywodzący się z Indii to sposób odżywiania się, który w różnym stopniu wyłącza z jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego.

Przyczyny wegetariańskiego sposobu odżywiania się 

Źródło takiego odżywiania się może mieć charakter:

• etyczny, moralny – nieszkodzenie istotom żywym, sprzeciw przeciw cierpieniu i zabijaniu zwierząt,

• religijny – zakaz zabijania zwierząt, które mają takie same prawa jak ludzie,

• ekonomiczny i ekologiczny – żywność wegetariańska wiąże się z niższymi kosztami produkcji, zaś konwencjonalny przemysł hodowlany związany jest z bardzo wysokimi potrzebami paszowymi na produkcję mięsną oraz zanieczyszczeniami środowiska (odchody, duże zużycie wody),

• zdrowotny – wegetarianie są szczuplejsi, żyją dłużej, odnotowuje się mniej przypadków chorób cywilizacyjnych.

Podstawą diety wegetariańskiej są owoce, warzywa, grzyby, ziarna, drożdże, rośliny strączkowe, okopowe, oleiste i orzechy.

Odmiany wegetarianizmu

Istnieje bardzo wiele odmian wegetarianizmu ze względu na ograniczenia spożywania potraw pochodzących od zwierząt. Są to:

• Laktoowowegetarianizm (lakto – mleko; owo – jajko) – dopuszcza się jedzenie jajek, nabiału i miodu.

• Laktowegetarianizm – można spożywać nabiał.

• Owowegetarianizm – dopuszcza się jedzenie jaj.

• Weganizm (ścisły wegetarianizm) – całkowita rezygnacja z produktów odzwierzęcych.

Ponadto występują takie formy jak:

• Witarianizm – spożywanie wyłącznie świeżych, niegotowanych potraw.

• Frutarianizm – dieta, w której główne pożywienie stanowią owoce, poza tym nasiona i orzechy.

• Liquidarianizm – spożywa się witariańskie pożywienie w formie soku.

• Sprautarianizm – polega na spożywaniu dużej ilości kiełków.

Wiele osób ma jeszcze przestarzałe poglądy, iż bez mięsa nie ma siły i zdrowia, jednak zrównoważona dieta wegetariańska przynosi same korzyści dla zdrowia. Żywność wegetariańska dostarcza niezbędnych składników pokarmowych – błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i sole mineralne, dzięki czemu zapobiega lub leczy wiele chorób, które niejednokrotnie są związane z nadmiarem mięsa w diecie. Właściwie zbilansowana dieta wegetariańska stanowi pożywne i smaczne jedzenie, które można komponować na bardzo wiele sposobów. Należy pamiętać, iż mamy indywidualne zapotrzebowanie na różne substancje odżywcze, zatem niezbędne jest przystosowanie jadłospisu do zdrowotnych potrzeb w celu zachowania równowagi dietetycznej.

Niejednokrotnie kierując się modą ludzie postanawiają zostać wegetarianami, przez co mogą nabawić się niedoborów żywieniowych, głównie: Wit. B12, D, wapnia, żelaza, cynku czy białka. Pamiętajmy więc o kontrolowaniu diety, aby uzupełnić deficyty tych składników odżywczych.

Powstaje coraz więcej sklepów specjalistycznych, stacjonarnych i internetowych, które oferują produkty wegetariańskie, gdyż popyt na nie wzrasta. Spożywanie żywności wegetariańskiej nie jest tylko sposobem odżywiania się, to ekologiczny i aktywny styl życia, dzięki któremu z pewnością można dłużej cieszyć się życiem w zdrowiu. Ten styl odnosi się także do innych wyborów konsumenckich jak np. kosmetyki. Żywność wegetariańska nie powinna zawierać sztucznych dodatków, konserwantów, ani być wysoko przetworzona. Bardzo ważna jest też kwestia ograniczenia soli i cukru. Ma to wpływ na skuteczność diety. Produkty wegetariańskie oznaczane są przez symbol Vlabel,

żywność wege

czyli europejski znak wegetariański, który został wprowadzony przez Europejską Unię Wegetariańską. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.