Żywność i dieta dla dzieci

żywność dla dzieckaŻywność dla dzieci powinna być bezpieczna i odznaczać się wysoką jakością. Bardzo ważne jest to, aby produkty spożywcze wykorzystywane do sporządzania posiłków były naturalne, ekologiczne i jak najmniej przetworzone. Zwraca się także uwagę na ograniczenie do minimum takich składników jak: cukier, sól i nasycone tłuszcze.

Sztuczne dodatki do żywności 

Przy zakupie produktów spożywczych dla dziecka unikajmy tych co zawierają w składzie sztuczne dodatki (konserwanty, aromaty, barwniki itp.). Bardzo wiele z nich jest niebezpiecznych dla zdrowia. Zapoznajmy się z tzw „szóstką z Southampton”, czyli listą sześciu barwników szkodliwych dla dzieci. Jeżeli dany produkt zawiera taki barwnik, to wówczas na etykiecie musi widnieć napis – „Produkt zawiera barwnik E…: może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie u dzieci”.

Zbilansowana dieta dziecięca

Starajmy się sami przygotowywać posiłki dla dzieci i powoli pozwalać dziecku na uczestnictwo w trakcie robienia jedzenia, co stanowi podstawę do większego zainteresowania żywnością. W żywieniu dzieci niezwykle istotne jest odpowiednie zbilansowanie posiłków, aby dostarczyć dziecku niezbędnych substancji odżywczych do prawidłowego rozwoju organizmu. Zadbajmy o urozmaiconą, zrównoważoną żywność, aby dziecko ukształtowało w sobie zdrowe nawyki żywieniowe.

Nie próbujmy na siłę wciskać dziecku jedzenia. Bardzo ważne jest to, by dać mu czas, aby przyzwyczaiło się do nowych smaków. Pamiętajmy też, że każde dziecko ma inny apetyt, dlatego różnie może reagować na dostosowywanie stałych pokarmów. W przygotowywaniu posiłków dla maluchów wskazane jest stosowanie różnych form ich podawania. Dzięki kreatywności i wyobraźni możemy stworzyć ciekawe postacie i „obrazki” z jedzenia co z pewnością zaciekawi malucha do skosztowania. Podobnie pomocne w zachęcaniu do jedzenia będą odpowiednie naczynia dla dzieci. Powinny być kolorowe, najlepiej w odcieniach czerwieni, pomarańczy i żółtego, gdyż te kolory pobudzają apetyt.

Nawyki żywieniowe tworzą się powoli. Jeżeli chcemy, aby dziecko zdrowo się odżywiało w przyszłości, musimy świadomie i rozsądnie sami stosować się do zdrowych zasad odżywiania się.

Współuczestniczenie w przygotowywaniu pożywienia, określanie zalet zdrowego jedzenia, zwłaszcza starszym dzieciom (siła, uroda, inteligencja), kreatywne, urozmaicone posiłki, dostęp do świeżych warzyw i owoców, zdrowe przekąski z pewnością przyczynią się do zdrowych nawyków żywieniowych. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.