Wpływ zapachu cytrynowego na człowieka

zapach cytrynyW ramach ciekawostek o zapachu z cytryny. Zapachy mają wpływ na wiele sfer życia człowieka: myślenie, zachowanie, emocje itd. – odbywa się to zazwyczaj nieświadomie. Wiele eksperymentów naukowych bada te działania, a ich efekty możemy wykorzystać na co dzień. Zapach cytrynowy znany jest z tego, że łagodzi napięcie nerwowe i działa przeciwstresowo. Ale wiążą się z nim także inne ciekawostki dające możliwość zastosowania praktycznego w życiu.

Dr Neil Martin z Middlesex University w jednym z eksperymentów sprawdził wpływ zapachu cytryny na sposób prowadzenia samochodu. Badani uczestnicy 30 mężczyzn i 30 kobiet grali w rajdową grę wideo w trzech różnych pomieszczeniach: w jednym pomieszczeniu nie było w ogóle zapachu, w drugim aromat cytryny, a w trzecim – zapach oleju maszynowego.

Okazało się, że osoby z sali, w którym unosił się aromat cytryny, hamowały bezpieczniej oraz sprawniej. Wg naukowca prawdopodobnie dlatego, że aromat cytrusowy zwiększa czujność i uwagę. Najlepiej by nie był to ciągły zapach, gdyż łatwo się do niego przyzwyczaić.

Japońskie badania odkryły, że w biurach sprzątanych środkami, które pachniały cytrusowo – wzrastała koncentracja pracowników, którzy pracowali przy komputerze, dzięki czemu popełniali dużo mniej błędów o 54 procent.

Aromat cytryny może też dodać energii i poprawić subiektywną ocenę własnego zdrowia, czyli spowodować, że poczujemy się zdrowsi. W Filadelfii w Monell Chemical Senses Center przeprowadzono eksperyment, w którym uczestnicy 15 kobiet i 15 mężczyzn co tydzień wypełniali ankiety, które dotyczyły ich stanu zdrowia. Okazało się, że w dniach, kiedy w pomieszczeniu czuć było zapach cytryny, ankietowani wymieniali mniej problemów zdrowotnych i deklarowali lepsze samopoczucie.

Kolejny eksperyment z zapachem cytrynowym, wskazuje, że ma on wpływ na chęć sprzątania, co może przydać się przed przedświątecznymi porządkami. Holenderscy psychologowie do badań zatrudnili 22 studentów, którzy zostali losowo przydzieleni do pomieszczeń, gdzie wypełniali kwestionariusze, w jednym pokoju ukryto wiadro wody z dodatkiem pachnącego cytrynowego płynu czyszczącego, zaś w drugie było bezzapachowe. Następnie uczestnicy badania przenieśli się do innego pokoju, gdzie nie było żadnego rozproszonego zapachu i zostali oni poczęstowani kruchymi ciasteczkami.

Studenci byli filmowani z ukrycia, i po przeanalizowaniu ich zachowania, stwierdzono, że osoby z pomieszczenia, gdzie pachniało cytrynowym środkiem do czyszczenia trzy razy częściej sprzątali swój stolik z okruszków w porównaniu do grupy kontrolnej.

Woń cytryny jest też przydatny latem, gdyż świetnie odstrasza komary.

Jak widać cytrynowy aromat wpływa korzystnie na wiele aspektów życia, dlatego warto z tego korzystać. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.