Jak zrobić wino z winogron

wine_grapesWśród domowych win bardzo popularne są wina z winogron. Najczęściej przygotowuje się je z ciemnych winogron, ma ono wtedy intensywny i wyrazisty smak. Ze specjalnej odmiany winnej, można uzyskać bardzo aromatyczne wino gronowe, czyli bez dodatku wody. Według ekspertów wino ma najlepszy smak po okresie dwóch lat. W Internecie znajdziemy bardzo wiele przepisów na wino domowej roboty, z których każdy może wybrać coś dla siebie –  z drożdżami lub bez, z jasnych lub ciemnych winogron.

Wino z winogron

Winogrona nadają się znakomicie do produkcji wina. Proces ten nie wymaga dużego nakładu pracy, a daje znakomite efekty w postaci samodzielnie zrobionego alkoholu. Pamiętajmy o kilku zasadach przy produkcji domowego wina z winogron.

Do wina z ciemnych winogron nie powinniśmy dodawać innych owoców, najlepiej smakują jako jednoowocowe. Do produkcji wina przeznacza się jedynie dojrzałe i zdrowe winogrona, najlepsze są słodsze. W zależności od dodatku cukru uzyskujemy określoną moc wina np. do wina o mocy 14% potrzebujemy 86 g cukru na litr. Cukier można zastąpić rodzynkami (zakładając, że w rodzynkach znajduje się 50 % zawartości cukru, dajemy podwójną ilość w stosunku do cukru). Gdy wino się sklaruje i je ściągniemy możemy dodać do niego ok 20 g cukru/litr, w celu uzyskania wina półwytrawnego, lub ok. 50 g cukry na litr jeśli chcemy otrzymać wino półsłodkie. Aby uniknąć w tych przypadkach wtórnej fermentacji powinniśmy dodać do wina ok. 20 ml spirytusu/litr. Przed produkcją wina trzeba uwzględnić ilość moszczu, która może pomieścić balon.

PRZEPIS NA WINO Z WINOGRON

1. Zbieramy winogrona (dojrzałe, zdrowe), najlepiej zrywając kiście za pomocą sekatora.

2. Odszypułkowujemy je, czyli oddzielamy jagody od szypułek.

3. Winogrona przerabiamy na miazgę – delikatnie zgniatamy je, aby popękały skórki np. tłuczkiem do ziemniaków.

4. Miazgę możemy lekko zasiarkować, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

5. Całość odstawiamy na ok. 2 godziny.

6. Po upływie tego czasu tłoczymy powoli sok za pomocą prasy koszowej, ściereczki lnianej lub drobnego sitka.

7. Sok przelewamy do tzw. balona – naczynie, które zamykamy rurką fermentacyjną.

8. Badamy poziom cukru w soku (np. za pomocą aerometru), aby odpowiednio dosłodzić nastaw. Możemy założyć, że winogrona, które przygotowujemy zawierają ok. 12-15 procent cukru na litr (przeciętna wartość polskich winogron, co odpowiada 120-150 gramom cukru w litrze). Na wytworzenie 1 procentu alkoholu potrzebne jest ok. 17 gramów cukru.

9. W małej ilości gorącej wody rozpuszczamy cukier i po ostudzeniu dodajemy go do moszczu.

10. Pomieszczenie, w którym przeprowadzamy fermentacje powinno mieć ok. 22 stopnie Celsjusza.

11. Fermentacja jest zakończona po ok. dwóch miesiącach. Wówczas wino ściągamy znad osadu i przelewamy do butelek.

Inny sposób na domowe wino z winogron opiera się na zgnieceniu winogron po ich umyciu. Następnie zalewamy owoce rozpuszczonym w wodzie cukrem, możemy dodać także drożdże. Zalewamy tym roztworem owoce i umieszczamy je w butli z fermentacyjna rurką. Po ok. 6 tygodniach fermentacji zlewamy sok z winogron, który zalewamy wodą i znów zostawiamy na 6 tygodni. Wino to najlepiej nadaje się do picia po ok. 6- ciu miesiącach leżakowania. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. ja nie dodaje wody Wszystko zależy od gatunku winogron. Zrobiłem dwa raz wg przepisu dodałem wody i wyszło puste niepijalne. Raz bez wody (niestety za krótko fermentowałem miazgę) i aby ukryć alkohol musiałem dodać dużo cukru słodkie. Ale po dwóch latach dobre (jak ktoś lubi słodkie). Oczywiście muszą nad fermentować nasiona aby był posmak cierpki.
    Kupaż Prim (Muskat jak przetrzyma się o tydzień to słodkie aż za bardzo)+ Muskat Odeski (Muskat o charakterystycznym posmaku słodkie) + jakieś bezsmakowe np Polar i mamy Wino muskatowe. Warunek dojrzałe i słodkie owoce. żadne altanówki(fredomia, new york muskat, etc). Krzaki nieprzeciążone. Na wino co ciekawe winogrona najsłodsze a nie najgorsze.

    Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.