Tworzenie pamięci – Jak dbać o sprawność intelektualną

tworzenie pamięciW tym artykule zapoznacie się jak tworzy się pamięć oraz jak dbać o to, aby cieszyć się dobrą pamięcią do późnych lat starości.

Etapy tworzenia pamięci

Pamięć powstaje w trzech etapach.

ŚLAD PAMIĘCIOWY

Pierwszy to tworzenie śladu pamięciowego – jest to rodzaj podręcznego magazynu. Rejestrujemy coś przez nasze zmysły, lecz nie skupiamy w tym przypadku naszej uwagi, w związku z tym informacje w niej zawarte pozostają bardzo krótko. Jest to pamięć bezpośrednia.

PAMIĘĆ ROBOCZA

Kolejnym procesem jest utworzenie pamięci krótkotrwałej – roboczej, jeśli poprzedzi ją skupienie uwagi na bodźcach z pamięci bezpośredniej. Informacje w niej przetrwają od kilku minut do kilku godzin.

PAMIĘĆ DŁUGOTRWAŁA

Następnym etapem jest pamięć długotrwała, która w wyniku konsolidacji, czyli utrwalenia powstaje z pamięci krótkotrwałej. Jest to główna baza danych, w której przechowywane są one do kilkudziesięciu lat. Aby do niej dotrzeć trzeba odszukać informacje i przenieść je w obszar pamięci krótkotrwałej.

Jak dbać o sprawność umysłową

Z wiekiem pamięć ulega pogorszeniu, ograniczona zostaje jej pojemność, elastyczność i szybkość. Komórki nerwowe starzeją się i obumierają, a te co przetrwały pracują mniej sprawnie. Degeneracji ulega też hipokamp, który odrywa istotną rolę w zapamiętywaniu. Tego procesu nie da się uniknąć, jednakże pracując nad sprawnością intelektualną będziemy mieć dobrą pamięć do późnej starości.

Niezwykle ważne są ćwiczenia umysłu, tak by do mózgu docierały zróżnicowane impulsy, dzięki czemu będą tworzyły się nowe połączenia między neuronami, a zatem mózg będzie się rozwijał. Uczmy się nowych rzeczy, róbmy sprawdziany pamięciowe, rozwiązujmy krzyżówki. Unikajmy rutyny, która w bardzo słabym stopniu aktywuje nasz mózg. Zadbajmy też o odpowiednią dietę wspomagającą prace mózgu. Bardzo istotne składniki to m.in. kwasy omega – 3, białko, lecytyna, cynk. Ważna jest też aktywność fizyczna, dzięki której polepszymy proces zapamiętywania i usprawnimy funkcjonowanie układu nerwowego.

Pamiętać też należy o umiejętności radzenia sobie ze stresem, gdyż przewlekły stres niszczy komórki nerwowe, w związku z tym niekorzystnie odbija się na pamięci. Nauczmy się też koncentracji, czyli zdolności skupienia uwagi i wydobywania potrzebnych informacji. Więcej pomocnych wiadomości na temat poprawy pamięci znajdziecie we wcześniejszych artykułach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.