Truskawki – Właściwości zdrowotne

strawberriesTruskawka Fragaria x anannasa, znana również pod nazwą poziomka ananasowa, truskawka ananasowa i poziomka wieloowocowa, po raz pierwszy powstała w 1750 roku we Francji ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomek wirginijskiej z olbrzymią chilijską. Obecnie istnieje bardzo wiele odmian uprawnych truskawek zróżnicowanych m.in. pod względem kształtu, koloru, wielkości i smaku. Są to sezonowe owoce pojawiające się na początku czerwca. Sezon na truskawki jest dość krótki, dlatego warto wykorzystać go w pełni.

Truskawki uważa się za znakomitą naturalną pigułką wzmacniającą organizm. Najlepiej jeść je na surowo i bez dodatków, aby wykorzystać wszystkie ich zdrowotne właściwości.

CO ZAWIERAJĄ TRUSKAWKI

Wśród składników odżywczych zawartych w truskawkach można wyróżnić:
– witaminę C, która wspomaga odporność, bierze udział w produkcji kolagenu, czyli białka niezbędnego do rozwoju i regeneracji skóry, kości, zębów i dziąseł; ponadto witamina C wspomaga przyswajanie żelaza i chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
– witaminę PP regulującą m.in. dotlenienie krwi;
– sole organiczne wpływające korzystnie na przemianę materii;
– pektyny usprawniające perystaltykę jelit, korzystne dla naturalnej flory bakteryjnej i oczyszczające jelita z resztek pokarmu;
– wapń, fosfor i krzem obecne w truskawkach wzmacniające kości i zęby oraz poprawiające pracę mięśni;
– mangan zapobiegający zmęczeniu i polepszający pamięć;
– żelazo chroniące przed anemią i wzmacniające organizm;
– magnez korzystnie wpływający na układ nerwowy.

Truskawki są niskokaloryczne i lekkostrawne, dlatego zaleca się je osobom borykającym się z nadwagą. Truskawki posiadają właściwości odtruwające i oczyszczające układ pokarmowy, co również korzystnie wpływa na sylwetkę.

Dzięki właściwościom moczopędnym i zasadotwórczym owoce te polecane są przy schorzeniach nerek, kamieniach moczowych, przy chorobach wątroby i problemach reumatycznych oraz artetycznych.

Wg badań truskawki aktywują białko o nazwie Nrf2 wspomagające zdrowie serca obniżając poziom złego cholesterolu i zmniejszając w organizmie poziom tłuszczów. Dzięki niemu truskawki mogą też pomóc zapobiegać skokom cukru we krwi po posiłku. Białka Nrf2 są także związane z niższym ryzykiem zachorowania na raka. Zaś dzięki flawonoidom, głównie fizetynie, obficie występującej w truskawkach mogą one chronić przed powikłaniami cukrzycy. Fizetyna ma również właściwości chroniące układ nerwowy przed zaburzeniami oraz możliwe działanie przeciwnowotworowe.

Truskawki zawierają też, podobnie jak czosnek, związki z grupy tzw. fitoncydów o właściwościach bakteriobójczych, co jest zwłaszcza doceniane przy infekcjach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych.

Lecznicze właściwości posiadają także liście truskawek, napary z nich są stosowane przy niedokrwistości, a także kamicy żółciowej. Herbatka z liści i kwiatów truskawki zalecana jest przy przeziębieniach.

Jedzenie tych owoców poprawia zdolności antyoksydacyjne krwi, co zapobiega wielu chorobom. Z kolei dzięki zawartości kwasu elagowego truskawki mają właściwości antynowotworowe, substancja ta wiąże i unieszkodliwia toksyny, które dostają się do organizmu wraz z powietrzem i żywnością.

Truskawki wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych co wpływa pozytywnie na układ krążenia.

Badacze odkryli, że ekstrakt z truskawek dodany do hodowli komórek skóry chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV i redukuje zniszczenia powstałe w DNA, najprawdopodobniej za sprawą antocyjanów o właściwościach przeciwzapalnych, przeciw utleniających i przeciwnowotworowych.

Wyniki tych badań sugerują dodatek wyciągu truskawkowego do preparatów do opalania i spożywanie owoców w celu ochrony przed promieniowaniem UV.

PRZECIWSKAZANIA

Niektórzy mogą być uczuleni na truskawki. Objawem alergii pokarmowej na te owoce są biegunki i różnego rodzaju zmiany skórne – pokrzywki. Nie zaleca się ich jedzenia u osób nadwrażliwych na salicylany, u których mogą wystąpić alergie skórne, duszności i napady kaszlu. Należy również uważać ze spożywaniem truskawek przy stanach zapalnych jelit, ponieważ pestki truskawek mogą podrażniać śluzówkę jelita. Ostrożność z jedzeniem truskawek powinny zachować karmiące kobiety, natomiast gdy niemowlę nie jest alergikiem, można podawać te owoce już po 10. miesiącu życia, zaś dziecku będącemu alergikiem dopiero po skończeniu 1. roku życia, zaczynając od niewielkich ilości. Pamiętajmy, aby przed spożyciem truskawek starannie je umyć pod bieżącą wodą.

Warto spożywać jak najwięcej świeżych truskawek póki trwa sezon i cieszyć się ich dobroczynnym wpływem. Zapraszam do kolejnych artykułów.

2 komentarze

  1. najlepsze są te pod koniec lata, chyba najbardziej słodkie. Lubię je prosto z krzaczka. Tryskawka chyba jeden z niewielu owoców jaki niesamowicie smakuje w jogurcie naturalnym oraz idealnie się nadaje na odżywczy smok.

    Tomasz
  2. Uwielbiam robić z nich jogurt naturalny. Bardzo dobrym pomysłem też jest mrożenie truskawek w zamrażalniku na zimę. Wtedy ma się zawsze dobre owoce tego typu w zasięgu ręki.

    Ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.