Taniec brzucha – Nauka tańca brzucha

taniec brzucha naukaNazwa taniec brzucha została nadana przez Europejczyków. Oryginalnie ten taniec zwie się raqs sharqi, czyli taniec wschodni lub orientalny – jest to klasyczny taniec egipski. Taniec brzucha opiera się głównie na ruchach bioder, brzucha i rąk. Istnieje wiele odmian i stylów tańca brzucha, gdyż ze względu na otwartą interpretację ciągle on się rozwija. Ogólnie w tańcu brzucha wyróżniamy kilka głównych ruchów i kroków, ale to jak go tańczymy zależy od naszej interpretacji, ponieważ w tym tańcu wyrażamy siebie, swój temperament i kobiecość.

Ruchy w tańcu brzucha

Ważne w tańcu brzucha są następujące ruchy:

• schimmy, czyli szybkie ruchy miednicą, wywołujące drżenie brzucha,

• wibracje ramionami i biustem,

• ósemki poziome,

• falowanie ciałem, czyli wężowe ruchy kręgosłupa,

• ruchy koliste biodrami,

• subtelne, miękkie ruchy rąk, które „opowiadają jakąś historię”,

• a także izolacje, czyli poruszanie osobno poszczególnymi częściami ciała np. głową, klatką piersiową lub brzuchem.

W tańcu brzucha istotne jest w podstawowej pozycji, to, że lekko uginamy kolana, miednicę lekko chowamy pod siebie, plecy prostujemy, ściągamy łopatki, głowę wyciągamy do góry, zaś brodę lekko nachylamy w dół, by szyja była wyprostowana. Gdy mamy ugięte kolana, podczas prostowania  (nie do końca)  jednej z nich, jedno biodro się unosi, a drugie pozostaje w dole. W ten sposób na zmianę unosimy biodra, pamiętając by nie był to ruch kołysania, tylko unoszenia bioder pionowo, w górę i w dół.

Ciało kobiety w tańcu brzucha powinno współgrać z muzyką. Raz dynamiczne, raz łagodne ruchy muszą podkreślać rytm i melodię, zatem ciało i muzyka stają się jednym, co przynosi odprężenie i jest swego rodzaju medytacją. Warto zdecydowanie nauczyć się tańca brzucha, ponieważ taniec ten ma bardzo korzystny wpływ na ciało i psychikę kobiety, o czym możesz przeczytać w artykule Na co wpływa taniec brzucha.

Strój i rekwizyty w tańcu brzucha

Bardzo istotny jest strój w tańcu brzucha, jest on wizytówką tancerki. Zazwyczaj jest to ozdobiony świecidełkami stanik lub opięta, krótka koszulka, zaś na dół zakładamy długą spódnicę, przezroczyste i szerokie, zwiewne spodnie lub owijamy się chustą bądź pasem z cekinami, kamyczkami, koralikami i brzęczącymi złotymi czy srebrnymi monetkami. Strój kobiety w tańcu brzucha jest zawsze kolorowy i bogato zdobiony, by przykuwał uwagę, natomiast dźwięki wydawane przez monetki pomagają w wykonywaniu ruchów i uatrakcyjniają występ. Często zakładane też są bransoletki i łańcuszki na ręce lub kostki stóp.

Istotne w tańcu brzucha są też rekwizyty, które dodatkowo zwiększają wrażenia podczas tańczenia i oglądania tańca. Są to saggaty (perkusyjny instrument), świeczniki, woale, miecze, laski (bambusowy lub drewniany lekki kij), skrzydła albo tace ze świeczkami czy owocami. Dzięki nim taniec jest atrakcyjniejszy i bardziej ekspresyjny.

W Internecie jest wiele stron z pokazami kroków tańca brzucha, można też zapisać się do dobrej szkoły tanecznej na kurs, by rozpocząć swoją przygodę z tańcem orientalnym. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.