Równowaga kwasowo-zasadowa

równowaga zasadowo kwasowaRównowaga kwasowo-zasadowa gwarantuje właściwe funkcjonowanie organizmu i zapobiega zaburzeniom zdrowotnym. Jej utrzymanie warunkuje prawidłowy przebieg niemal wszystkich procesów życiowych. Równowaga kwasowo-zasadowa to inaczej zachowanie proporcji między związkami o odczynie kwaśnym i zasadowym, lub inaczej odpowiedni stosunek anionów i kationów w ustrojowych płynach, co zapewnia optymalne dla organizmu pH (7,35-7,45).

Kwasica i zasadowica organizmu

Organizm w naturalny sposób neutralizuje odpady kwasowe dzięki buforowym układom krwi, płynów śródmiąższowych i tkanek, a także wydala je poprzez płuca, nerki, wątrobę i pory skóry. W wyniku  szybkiego trybu życia, zanieczyszczenia środowiska, stresu, niepełnowartościowej diety obfitującej w tłuszcze nasycone, cukry proste i kofeinę, nadużywanie używek (papierosy, alkohol), niedożywienia, braku ruchu lub zbytnio intensywnej aktywności fizycznej, przyjmowania zbyt dużej ilości leków dochodzi do zakwaszenia organizmu, które jest podłożem prawie każdej, jeśli nie każdej choroby.

Początkowe objawy zakwaszenia to m.in. osłabienie, bóle głowy, niestrawność, bóle mięśni, stany zapalne, kłopoty ze skórą itp. Natomiast długotrwała kwasica najczęściej prowadzi do poważniejszych chorób takich jak: nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczowa, alergie, choroby serca, osteoporoza itd. Zakwaszone środowisko organizmu sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów, wirusów itp., a zatem stanowi bezpośrednią przyczynę wywołanych przez nie chorób. Podobnie komórki nowotworowe mogą jedynie rozwijać się w warunkach kwasowych.

Do neutralizacji kwasów organizm potrzebuje alkalicznych związków, które pobiera z rezerw znajdujących się w narządach i kościach, przez co dochodzi do pogłębiania problemu zakwaszenia i powolnej destrukcji organizmu. Nadmiar kwasów skutkuje także powstawaniem tkanki tłuszczowej, co stanowi ochronę ważnych organów (wątroba, nerki, serce) organizmu przed zakwaszeniem.

Natomiast nadmiar zasadowych związków, który zdarza się rzadziej prowadzi do zasadowicy. Jej objawami są m.in. napady senności, hiperwentylacja, astma.

Zrównoważona gospodarka kwasowo-zasadowa

Równowagę kwasowo-zasadową można przywrócić i zachować, dzięki odpowiedniej diecie uwzględniającej 80 procent produktów zasadotwórczych (zawierających: wapń, magnez, potas, sód) i 20 procent żywności o odczynie kwasowym (chlor, fosfor, siarka). Neutralizowanie kwasów jest także wspomagane poprzez picie jonizowanej wody alkalicznej, o właściwościach leczniczych. Do utworzenia wody jonizowanej wykorzystuje się specjalne jonizatory. Zrównoważona gospodarka kwasowo-zasadowa zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie, zatem uświadamiając sobie, że zdrowie jest w naszych rękach, powinniśmy zacząć już od dziś zmiany na poziomie stylu życia, aby cieszyć się w pełni życiem.

Zdrowy styl życia pozwalający utrzymać równowagę kwasowo-zasadową to m.in. umiarkowany wysiłek fizyczny, dobrze zbilansowana dieta o właściwych proporcjach produktów zasadotwórczych i kwasotwórczych, spożywanie dużych ilości owoców, warzyw (najlepiej surowe lub gotowane na parze), unikanie mięsa, mleka, soli, cukru,używek, przetworzonego jedzenia. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.