Żywność zakwaszająca

żywność zakwaszającaŻywność zakwaszająca to przede wszystkim: mięso, nabiał (sery, mleko, masło), kasza jęczmienna, piekarnicze produkty (chleb, ciasta, ciastka), biały ryż, pszenica, kukurydza, piwo, wino, groszek zielony, konserwanty, sztuczne słodziki, żywność fast food, rafinowany cukier, czarna herbata, kawa, kakao, czekolada, słodkie napoje gazowane, jaja, orzechy ziemne. Wśród nich są produkty wysoko kwasotwórcze (pH 5,9 – 5,0), średnio kwasotwórcze (pH 6,9 – 6,0) i słabo kwasotwórcze (pH do 7,0).

Zakwaszenie organizmu

Poprzez szybkie i stresujące tempo życia i niewłaściwe odżywianie się często doprowadzamy do zakwaszania organizmu, do którego dochodzi z powodu nadmiaru produktów przemiany materii o odczynie kwaśnym. Niestety w naszej diecie zazwyczaj przeważają produkty kwasotwórcze, bogate w siarkę, fosfor i chlor, co odbija się na naszym stanie zdrowia.

Długotrwałe zakwaszenie organizmu jest bardzo groźne, gdyż powoduje szereg dolegliwości i chorób (otyłość, alergie, osteoporozę, nowotwory – komórki rakowe są „kwaśne”, choroby serca, stawów, mięśni, cukrzyca, grzybice, zaburzenia psychiczne). Produkty spożywcze o kwaśnym odczynie nie powinny przekraczać w naszej diecie 20-25 procent.

Objawy zakwaszenia

Często organizm sygnalizuje o przewlekłym zakwaszeniu poprzez: bóle i zawroty głowy, niestrawności, wzdęcia, zaparcia, osłabienie, szybkie męczenie się, utrata apetytu, mroczki przed oczami, bóle mięśni, przedwczesne starzenie się, cienie pod oczami, wypryski i pryszcze, cellulit, duży brzuch czy niepokój. Te objawy bardzo często świadczą o nadmiarze kwasów, z którym organizm, by się uporać i je zneutralizować czerpie i zużywa zasoby alkaliczne (np. wypłukuje wapń z kości i zębów), co jeszcze bardziej pogłębia problem. Kumulacja odpadów kwasowych nieuchronnie prowadzi do chorób, gdyż powstają doskonałe warunki dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, a komórki nie mając dostatecznej ilości tlenu obumierają.

Równowaga kwasowo-zasadowa

Równowagę kwasowo-zasadową zapewni ok. 80 procent żywności alkalizującej w codziennym jadłospisie. Stanowi to gwarancję zdrowia i bardzo dobrego samopoczucia, co ma przełożenie na naszą jakość życia. Świadczy to jak ważny jest świadomy wybór odpowiedniego pożywienia. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.