Rodzaje jabłek i zastosowanie kulinarne

rodzaje jabłek-kuchniaMówi się, że już jedno jabłko dziennie uchowa nas od lekarza. Jabłka faktycznie wykazują się rewelacyjnymi właściwościami zdrowotnymi, ale w dzisiejszym filmiku omówiono ich kilka odmian, co ma znaczenie przy zastosowaniach kulinarnych. 

GOLDEN Jest to odmiana zimowa, która wyhodowano w USA. Ceni się je za bardzo dobry smak, jakość i wygląd. Są one najczęściej średniej wielkości, mają skórkę zielonkawo żółtą, czasem z lekkim, rozmytym rumieńcem, winno słodki smak, raczej średnio soczysty, kruchy, ścisły miąższ i miły aromat. Jabłka Golden nadają się na przetwory dla dzieci oraz do jedzenia na surowo. Jabłka te szybko więdną dlatego nie sprzyja im domowe przechowywanie.

JONAGOLD To także odmiana zimowa pochodzenia amerykańskiego. Jabłka są duże o dość regularnym kształcie. Mają bardzo delikatną skórkę pokrytą czerwonawym rumieńcem, są kwaskowo- słodkie, mają żółty, średniościsły, soczysty i kruchy miąższ. W Polsce znane są takie mutacje tej odmiany jak: jonagored czy jonica. Są doskonałe na surowo, ale w sumie nadają się do wszystkiego.

KOKSA Koksy to słodkie, deserowe jabłka angielskiego pochodzenia. Jabłka te są kuliste i niewielkie. Mają dość grubą skórkę oraz drobnoziarnisty, kremowy i miękki miąższ. Świetne i bardzo smaczne na surowo.

LIGOL kolejna zimowa odmiana jabłek wyselekcjonowana jako skrzyżowanie Lindy i Golden Delicious. Są dość duże. Mają twardą, najczęściej żółtą skórkę z delikatnym rumieńcem, aromatyczny, słodko-kwaskowaty smak, oraz kremowy, kruchy, bardzo soczysty miąższ. Ligole to jabłka deserowe, czyli najlepsze do jedzenia na surowo.

LOBO To odmiana jesienna pochodząca z Kanady. Są dość duże. Mają gładką, twardą skórkę z intensywnym rumieńcem, w smaku lobo jest dość słodkie, miąższ jest miękki, soczysty, kruchy i mało aromatyczny. Mają zastosowanie do bezpośredniego spożycia, deserów, wypieków, marmolad i musów.

W skrócie można podzielić jabłka na:

deserowe – najlepsze do bezpośredniego spożycia na surowo jako przekąska czy dodatek do sałatek i deserów. Są one słodkowinne, słodkie, a także twarde i soczyste. np. ligol, koksa, czy rubin;

stołowe – są jabłkami uniwersalnymi, nadającymi się do spożycia na bezpośredniego, nadaje się świetnie do surówek, a także pieczenia i gotowania, czyli np. do mięs. Mają słodko-kwaśny smak i są aromatyczne. Można tu wymienić: linde, jonatana czy beforesta;

kwaskowe – są doskonałe do obróbki termicznej. Można z nich robić dżemy, sosy, musy, nadają się też wyśmienicie do ciast takich jak szarlotka. Ich zaletą jest to, że szybko się rozgotowują i nie są mdłe dzięki kwaskowym smaku. Należą do nich m.in. antonówka i reneta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.