Przeziębienie a grypa – Różnica między przeziębieniem a grypą

przeziębienia a grypaPrzeziębieniegrypa są zakaźnymi infekcjami górnych dróg oddechowych wywołanymi przez odmienne wirusy i mające inne, aczkolwiek podobne objawy.

Różnica między przeziębieniem a grypą

Obie infekcje są przenoszone drogą kropelkową, więc łatwo się dostają do górnych dróg oddechowych, a przy słabej odporności szybko pojawiają się symptomy tych zakaźnych chorób.

PRZEZIĘBIENIE

Czasem łapie nas tak dokuczliwe przeziębienie, które trudno odróżnić od grypy. Przeziębienie można szybko i skutecznie wyleczyć metodami domowymi, natomiast w przypadku grypy należy udać się do lekarza, gdyż niewłaściwie leczona lub „przechodzona” może skończyć się groźnymi powikłaniami.

Przeziębienie rozwija się stopniowo. Jego typowymi objawami są katar, kichanie, łzawienie oczu oraz niewielki kaszel. Rzadko występuje ból głowy, gorączka nie przekraczająca 38 st. Celsjusza, a osłabienie jest niewielkie.

GRYPA

Natomiast grypa bardziej daje się we znaki i typowym jej objawem jest wyczerpanie. Atakuje ona nagle, gdyż okres rozwoju wirusów wywołujących grypę jest krótki – 2-3 dni. Głównymi dolegliwościami towarzyszącymi grypie są gorączka, która zazwyczaj jest wysoka, bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie, kaszel – często uporczywy, czasem biegunka lub wymioty mogące doprowadzić do odwodnienia.

Gdy występują u nas niepokojące objawy należy udać się do lekarza, który zaleci stosowne leczenie w zależności czy grypa jest bez powikłań czy też rozwinęła się infekcja bakteryjna. Natomiast w przypadku przeziębienia mogą pomóc naturalne, domowe sposoby. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.