Powody nadwagi – Jakie są przyczyny otyłości

powody nadwagiPrzyczyn nadwagi i otyłości jest kilka, według najnowszych badań są to: geny, stres, infekcje wirusowe, brak snu, zaburzenia hormonalne i wolne rodniki.

Przyczyny otyłości

STRES

Stres powoduje zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany, które łagodzą zły nastrój. Ponadto przy wzmożonym napięciu hormony stresu powodują większe odkładanie tłuszczu. Zatem podjadając, by „zagryźć stres” narażeni jesteśmy na dodatkowe kilogramy.

BRAK SNU

Ostatnie badania naukowe udowadniają, iż przyczyną zbędnych kilogramów może być też zła jakość snu oraz jego brak. Dzieje się tak ponieważ przy niedoborze snu następuje spadek wydzielania luteiny – hormonu odpowiedzialnego za poczucie sytości, i ulega zwiększeniu poziom greliny, czyli hormonu odpowiadającego za uczucie głodu. Zatem, gdy jesteśmy niewyspani czujemy większy głód i jemy więcej.

GENY

Kolejna przyczyną otyłości to uwarunkowanie genetyczne. Dowiedziono, że istnieje gen otyłości zwany FTO. Podobnych genów jest prawdopodobnie więcej, lecz mają one mniejszy wpływ niż FTO. Szacuje się, że 16 % populacji ma dwie kopie tego genu, co skutkuje 40-sto procentowym narażeniem na cukrzycę i 60-cio procentowym ryzykiem otyłości.

INFEKCJE WIRUSOWE

Innym powodem skłonności do nadwagi są infekcje wirusowe. Badania wykazują, że pewne szczepy adenowirusów – wywołujących choroby układu oddechowego i pokarmowego – powodują otyłość. Po zainfekowaniu wirusy te przekształcają komórki macierzyste w komórki tłuszczowe, a ponadto podnoszą zawartość tłuszczu w tych komórkach.

Badania dowodzą, że osoby, które przeszły kilka razy infekcje ucha są dwa razy bardziej narażeni na otyłość. Przyczyną tego jest fakt, iż infekcje mogą spowodować uszkodzenie biegnącego przez ucho środkowe nerwu odpowiedzialnego za odczucie smaku. W wyniku słabszego wyczuwania smaku osoby z uszkodzonym nerwem gustują w bardziej słodkich i tłustych potrawach, co przyczynia się do wzrostu wagi.

ODŻYWIANIE KOBIET W CIĄŻY

Otyłość może też wynikać ze złego, wysokokalorycznego odżywiania matek w czasie ciąży. Konsekwencją mogą być zmiany w rozwijającym się mózgu, powodujące rozregulowanie metabolizmu i mechanizmu kontroli apetytu.

UZALEŻNIENIE

Według badań jedzenie może uzależniać. Gdy spożywamy ulubione potrawy aktywują się obszary mózgu takie same jak po zażyciu narkotyku. Ma to związek z uwalnianiem się dopaminy, odpowiedzialnej za uczucie przyjemności. Zatem osoby mające mniej receptorów dopaminy, mają większe zapotrzebowanie na pokarm, by skutkował on przyjemną reakcją.

WOLNE RODNIKI

Uważa się również, iż czynnikiem powodującym otyłość są też wolne rodniki, które niszczą komórki obszarów odpowiadających za sytość. Konsekwencją tego jest zwiększony apetyt i dodatkowe kilogramy.

ROZWÓJ KOMÓREK TŁUSZCZOWYCH

Komórki tłuszczowe rozwijają się w dzieciństwie, w okresie dojrzewania przestaje ich przybywać. Niektórzy ludzie mają ich dwa razy więcej niż inni oraz są one bardziej nagromadzone tłuszczem. To kolejny powód większego ryzyka otyłości.

Te wszystkie przyczyny nie muszą skazywać nas na otyłość, lecz warto być świadomym w jakim kierunku działać, by skutecznie się odchudzić. Zachęcam do przeczytania więcej informacji w Internecie i następnych artykułach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.