Potrawy wigilijne – 12 potraw na wigilię

Christmas-DinnerZe świętem Bożego Narodzenia i Wigilią wiąże się wiele tradycji np. choinka czy puste miejsce przy stole. Jedną z nich jest także 12 potraw. Zgodnie ze zwyczajem w dzień wigilijny dania są zazwyczaj postne (bezmięsne i bez tłuszczu zwierzęcego), choć post na ten dzień został zniesiony w 2003 roku wedle prawa kościelnego. Ilość dwunastu potraw stanowi symbolikę dwunastu apostołów, którzy z Jezusem zasiadali od ostatniej wieczerzy oraz dwunastu miesięcy w roku.

12 potraw

Dawniej, według niektórych źródeł, wigilijne zwyczaje podawania potraw różniły się: u magnatów było 13, u szlachty 11, a u mieszczan 9 potraw – były to nieparzyste liczby, które miały przynieść szczęście.

Według tradycji bardzo ważne w potrawach wigilijnych są płody ziemi (mak, ziarna zbóż, orzechy, grzyby, miód), których obecność ma zapewnić dostatek na przyszły rok. Wiążą się z nimi symboliczne znaczenia i lecznicze właściwości np. orzechy na mądrość, miód na płodność, a mak na dobry sen. Oczywiście niezbędne jest także spróbowanie wszystkich 12 potraw wigilijnych, zanim odejdziemy od stołu, aby sprzyjało nam szczęście i przychylność losu w nadchodzącym roku.

Typowe potrawy wigilijne są odmienne w niektórych regionach i stronach Polski, dlatego podanie konkretnego zestawu dwunastu dań, będzie zależał od miejsca zamieszkania i tradycji wyniesionych z domu.

W czasie kolacji wigilijnej zawsze pojawiają się: dania główne, zupy, przystawki i deser.

DANIA GŁÓWNE 

Do głównych, tradycyjnych dań wigilijnych należą: pierogi z kapustą i grzybami oraz smażony karp.

ZUPY

Wśród najpopularniejszych zup wigilijnych można wyróżnić: barszcz z uszkami, biały żurek, zupę grzybową z łazankami, rybną, z suszonych owoców lub migdałową.

PRZYSTAWKI 

Jako przystawki podajemy zazwyczaj: śledzie marynowane w occie, śledzie w śmietanie, karp w galarecie, paszteciki z grzybami, kaszę z suszonymi grzybami, fasolę z suszonymi śliwkami, kapustę z grochem czy z grzybami, rybę po grecku, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym lub sałatkę śledziową np. z jabłkami.

DESERY

Do deserów wigilijnych zaliczamy: makowiec zawijany (rolada makowa), kulebiak, piernik, sernik, kluski z makiem, miodem i cukrem, makiełki (deser z maku i bakalii), jagiełki (deser z kaszy jaglanej i bakalii) oraz kutię.

Wśród napojów na wigilijnym stole dominuje oczywiście kompot z suszonych owoców.

Wieczerza wigilijna zaczyna się zgodnie z tradycją wraz z pierwszą gwiazdką (symbolizująca Gwiazdę Betlejemską) od modlitwy, dzielenia się opłatkiem i składaniem sobie życzeń bożonarodzeniowych. Zaś potem możemy zabrać się do smakowania pysznych potraw. W Internecie znajdziemy bardzo wiele przepisów na dania wigilijne i porad jak je przygotować. Przy całkiem nowych przepisach warto wypróbować je wcześniej, aby potrawy na Wigilię była już sprawdzone. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.