Pomarańcze – Właściwości zdrowotne

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPomarańcze to bardzo popularne, dostępne przez cały rok owoce wiecznie zielonego drzewa pomarańczy. Słowo pomarańcz oznacza w tłumaczeniu „jabłko z Chin”. Pomarańcze pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej, a obecnie uprawiane są na całym świecie w ciepłych strefach klimatycznych.

Dzieli się je na dwie kategorie:
– słodkie, chińskie (Citrus sinensis): mniejsze i bardziej aromatyczne spożywane na surowo lub w postaci przetworów i stosowane do produkcji olejków eterycznych,
– pomarańcze gorzkie, kwaśne (Citrus aurantium): używane do produkcji dżemu, marmolady, aromatyzowania likierów i produkcji orzeźwiających napojów.

Pomarańcza jest niskokaloryczna, a ponadto nie zawiera tłuszczy i cholesterolu, dzięki czemu wskazana jest dla osób odchudzających się.

Owoc pomarańczy jest bogaty w wiele biologicznie aktywnych składników, które działają prozdrowotnie.

Błonnik

Błonnik pomaga w walce z nadwagą, zmniejsza poziom cholesterolu, pomaga regulować poziom cukru w organizmie i chroni jelito grube przed działaniem toksyn. Wewnętrzna, biała gąbczasta część skórki zwana albedo zawiera więcej błonnika niż miąższ pomarańczy.

Witamina P

W albedo pomarańczy zawarta jest również witamina P, która m.in. zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz działa antyoksydacyjnie.

Witamina C

Witamina C z pomarańczy (choć nie jest to szczególnie bogate źródło) jako silny przeciwutleniacz eliminuje szkodliwe wolne rodniki i pobudza syntezę kolagenu odpowiadającego m.in. za elastyczność skóry.

Flawonoidy

Flawonoidy cytrusowe – działają przeciwzapalnie i spowalniają proces starzenia się organizmu. Wiele badań wskazuje też na działanie antynowotworowe owoców bogatych we flawonoidy. Większość cennych flawonoidów znajduje się w skórce i wewnętrznej białej warstwie pomarańczy.

Hesperydyna

Jeden z flawonoidów w pomarańczach – hesperydyna może pomóc w regulowaniu wysokiego ciśnienie krwi, obniżać poziom cholesterolu, może też wykazywać działanie przeciwzapalne. Stężenie hesperydyny jest znacznie wyższe w wewnętrznej skórce pomarańczy.

Kwas foliowy

Kwas foliowy, który również jest zawarty w pomarańczach – m.in. wspomaga syntezę, naprawy i funkcjonowanie DNA, chroni plemniki przed uszkodzeniami genetycznymi i zapobiega wadom cewy nerwowej u rozwijającego się dziecka.

Potas

W pomarańczowej kuli kryje się też potas, pomagający w obniżeniu ciśnienia krwi i utrzymaniu właściwej równowagi elektrolitowej.

Wapń

Pomarańcze dostarczają też sporej ilości wapnia, który pomaga zachować mocne zęby i kości. Dodatkowo, wapń ma zasadnicze znaczenie dla ochrony komórek nerwowych i regulacji ciśnienia krwi.

Fosfor

Fosfor, który też jest dostępny w pomarańczach m.in. współuczestniczy w mineralizacji zębów i kości oraz uczestniczy w przemianach węglowodanów i tłuszczów.

Żelazo i witamina B6

Żelazo i witamina B6 z pomarańczy pomagają w produkcji hemoglobiny, która jest składnikiem czerwonych krwinek transportujących tlen do płuc i komórek.

Witaminy z grupy B

W pomarańczach zawarte są też witaminy z grupy B, które działają pozytywnie dla układu nerwowego.

Limonen

Jeden z cennych, biodostępnych i pozostających długo aktywne w organizmie, związków z albedo owoców cytrusowych, a zatem i z pomarańczy o nazwie limonen – może działać przeciwnowotworowo w wielu przypadkach raka.

Beta-kryptoksantyna

Zawarty w pomarańczach silny przeciwutleniacz i prekursor witaminy A beta-kryptoksantyna, będąca pomarańczowo-czerwonym karotenoidem można znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na raka płuc oraz na reumatoidalne zapalenie stawów.

Badania sugerują, że jedzenie pomarańczy może chronić przed zakażeniem bakterią odpowiedzialną za wywołanie wrzodów trawiennych, a regularne picie soku pomarańczowego może zmniejszyć ryzyko rozwoju kamicy nerkowej.

Świeże pomarańcze mają jasny kolor, są pozbawione zmarszczek na skórze oraz są twarde i ciężkie w stosunku do swojej wielkości, są wtedy bardziej soczyste. Bezpestkowe i słodkie mają charakterystyczny pępek. Unikajmy miękkich owoców pomarańczy z plamami czy pleśnią. Pomarańcze powinno trzymać się luzem w pojemniku w chłodnym miejscu z dala od wilgoci. Wskazane jest, spożywanie pomarańczy uprawianych metodami ekologicznymi, aby były pozbawione pestycydów i nie były sztucznie barwione. W celu uzyskania maksymalnych korzyści z pomarańczy, powinny być one spożywane na surowo, a jeśli w formie soku to tylko mętnego.

PRZECIWSKAZANIA

U niektórych osób skórka pomarańczowa może powodować m.in. reakcje skórne, takie jak zapalenie skóry, a pomarańcze wywoływać alergię pokarmową. Przy stosowaniu niektórych leków niewskazane jest spożywanie co niektórych owoców cytrusowych, dlatego zawsze warto się na ten temat skonsultować z dobrym lekarzem. Ponadto kwasy owocowe z pomarańczy mogą powodować nadwrażliwość zębów, dlatego wskazane jest przepłukanie jamy ustnej wodą po spożyciu tego cytrusa.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia i wielu badań naukowych dieta, która obfituje w owoce cytrusowe oferuje ochronę przed przewlekłymi chorobami, m.in. zabezpieczają układ sercowo – naczyniowy. Zatem pomarańcze jak i pozostałe cytrusy wykazują ogromny potencjał zdrowotny, dlatego zdecydowanie warto je jeść. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.