Piłki rehabilitacyjne – Piłki gimnastyczne fitball do ćwiczeń

piłka ball do ćwiczeńDuże elastyczne, kolorowe piłki wykonane ze specjalnej gumy zapewniającej bezpieczeństwo i dużą wytrzymałość na obciążenie znakomicie służą do rehabilitacji i fitness. Ćwiczenia na fitball, czyli piłce gimnastycznej ujędrniają ciało, wzmacniają poszczególne partie mięśni i wysmuklają. Piłka gimnastyczna służy do ćwiczeń ogólnorozwojowych, poprawia kondycję i wytrzymałość. Wykonuje się na niej ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Nowoczesne piłki gimnastyczne z wypustkami dają dodatkowe korzyści poprzez poprawę krążenia, redukcję cellulitu i relaksację dzięki masażowi.

Piłki ball dla zdrowego kręgosłupa

Piłki rehabilitacyjne sprawdzają się doskonale do korekcji postawy. Poprzez ćwiczenia równoważne angażowane są głębokie mięśnie szkieletowe (mięśnie posturalne), które odpowiadają za prawidłową, prostą postawę ciała. Taka terapia poprzez balansowanie ciała poprawia koordynację ruchową oraz równowagę i stabilizację poprzez kształtowanie gorsetu mięśniowego kręgosłupa. Dzięki ćwiczeniom na piłce rehabilitacyjnej polepsza się także orientacja czucia i położenia własnego ciała w przestrzeni, czyli propriorecepcja, co pomaga osobom z problemami z błędnikiem. Ponadto ćwiczenia na fitball zwiększają ruchomość stawów, nie obciążając ich.

Piłki rehabilitacyjne są wszechstronne i mają szeroki zakres zastosowania. Mogą na niej ćwiczyć osoby młode i starsze, bez względu na płeć czy też formę fizyczną. Są one wykorzystywane również do ćwiczeń dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz osób z problemami ortopedycznymi. Piłki gimnastyczne sprawiają dużą frajdę i są bezpiecznie, gdyż ryzyko kontuzji jest minimalne.

Oprócz ćwiczeń równoważnych na fitball, można także wykonywać ćwiczenia stabilne w pozycji stojącej, które ujędrnią ramiona i budują muskulaturę.

W doborze piłki rehabilitacyjnej ważny jest jej rozmiar (od 45 cm do 85 cm średnicy), który wybieramy pod względem wzrostu. Do treningu fitness używa się zazwyczaj standardowej wielkości 65-75 cm średnicy.

Ćwiczenia z fitball

Przed rozpoczęciem treningu z piłką gimnastyczną powinniśmy zrobić krótką rozgrzewkę. Natomiast podczas ćwiczeń ważne są wyprostowane plecy i szyja, ściągnięte łopatki oraz stabilny, płynny oddech przeponą. Regularne ćwiczenia skutecznie pomogą w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu, gdyż wzmacniają one mięśnie proste i skośne brzucha. Ogólnorozwojowy trening z fitball wymodeluje całe ciało. Najważniejsza jest systematyczność, która szybko przyniesie oczekiwane rezultaty. Bardzo dobrym urozmaiceniem do ćwiczeń z piłką stabilizującą jest wykorzystanie przy nich gumy treningowej lub hanli.

Osoby, które mają problem z kręgosłupem i dolegliwości bólowe z nim związane powinny zainteresować się kupnem i ćwiczeniami na piłce gimnastycznej, ponieważ ćwiczenia te odciążając kręgosłup likwidują ból, zmniejszają napięcie mięśni i wzmacniają wszystkie mięśnie przykręgosłupowe.

W Internecie można znaleźć wiele interesujących, opłacalnych ofert cenowych przy zakupie piłek rehabilitacyjnych. Dostępne są także mniejsze piłki o średnicy 25 cm do ćwiczeń pilates i jogi, które urozmaicają je i uaktywniają więcej grup mięśniowych. Zapraszam do kolejnych artykułów.


Komentarz

  1. Duży wybór piłek rehabilitacyjnych znajduje się pod tym adresem:
    abcreha.pl/pl/c/Pilki-rehabilitacyjne/65

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.