Napój Tymbark Liczi – Demaskuj jedzenie

tymbark licziTymbark Liczi z serii owoce świata zostaje zdemaskowany. Etykieta napoju wielkimi literami głosi, że owocem świata jest liczi, jakoby był to główny składnik, a pomniejsze to jabłko i pomarańcza. Czy aby na pewno? Przeanalizujmy skład.

Na pierwszym miejscu wodę, potem soki z zagęszczonych soków – czyli po prostu rozcieńczone wodą koncentraty soku z: Jabłka – 12, 5 procent, Pomarańczy 7 procent, i z liczi – owoc świata – pół procenta. Napój o pojemności 250 mililitrów ma 0,5 procent liczi, czyli ile to będzie? 1,25 mililitra, czyli bardzo, bardzo mało – a napój ten śmie się ogłaszać jako liczi! Mamy tu do czynienia ze zwykłą ściemą marketingową.

WŁAŚCIWOŚCI LICZI

Mimo, że liczi jest znikoma ilość warto wspomnieć o niej słów kilka:

– inaczej zwana śliwką chińską lub bliźniarką smaczną,
– to owoc azjatyckiego drzewa Litchi chinensis, które może osiągnąć wzrost do 25 metrów,
– liczi ma jadalny biały, galaretowaty słodki miąższ o kwiatowym zapachu,
– miąższ ten jest bogaty w witaminę C, żelazo, potas, fosfor, a także ma jedno z najwyższych stężeń polifenoli wśród owoców, czyli naturalnych przeciwutleniaczy wykazujących dobroczynne działanie na organizm,
– liczi zawiera również błonnik, który m.in. utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego,
– badania też wskazują, że owoce liczi mogą hamować wzrost rozwoju komórek raka sutka.
Zatem szkoda, że tymbark pożałował liczi w napoju, gdyż jest to cenny dla zdrowia egzotyczny owoc.

Smak i aromat napoju być może wskazuje na liczi, jak można się domyśleć dzięki aromatom niewiadomego pochodzenia. Żeby podkreślić kolor napoju odzwierciedlający liczi dodano barwnik koszenilę, który otrzymuje się z odwłoków i jaj owadów zwących się czerwce kaktusowe żerujące na opuncji, są one zabijane przez poddanie działaniu wysokiej temperatury, a potem są zmielone na proszek – w ten sposób powstają pigmenty używane m.in. w żywności i kosmetyce. Barwnik ten może powodować silne reakcje alergiczne niektórych osób.

Jeśli chodzi o skład, warto też zatrzymać się przy cukrze i syropie glukozowo fruktozowym – które dla mnie rzutują negatywnie na napój Tymbarka. Powinniśmy unikać tych składników w codziennym menu, gdyż nadmiar cukru m.in. zakwasza organizm, karmi pasożyty i powoduje próchnicę, zaś syrop glukozowo fruktozowy sprzyja otłuszczeniu narządów wewnętrznych, a zatem wielu chorobom z tym powiązanym.

SKŁAD TYMBARK LICZI

Składniki: woda, soki z zagęszczonych soków z jabłek, pomarańczy i liczi, cukier, syrop glukozowy, kwas cytrynowy, pektyna i guma arabska, kwas askorbinowy, koszenila, aromaty.

Opakowanie 250 ml.

Wartość odżywcza w 100 ml

Wartość energetyczna – 40 kcal

Tłuszcz – 0,0 g
Węglowodany – 9,9 g
Białko – 0,1 g

SUBIEKTYWNA OCENA  

SMAK – jak dla mnie dość dziwny.

WYGLĄD – w porządku.

SKŁAD – cukier, syrop glukozowo- fruktozowy, koszenila oraz „zafałszowanie” odnośnie proporcji liczi w napoju obniżają ocenę.

CENA – dość wysoka.

OGÓLNA OCENA: 2/5 ogólnie wg mnie nie jest ani smaczny ani specjalnie zdrowy, wg mnie nie warto go kupować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.