Nutella krem orzechowo – czekoladowy – Demaskuj jedzenie

nutellaNutella to pyszny i popularny krem orzechowo – czekoladowy. Czy jednak warto go kupować i spożywać z korzyścią dla naszego zdrowia? W dzisiejszym artykule przeanalizujemy skład Nutelli.

HISTORIA

Nutella powstała we Włoszech 64 roku za sprawą pomysłu Pietro Ferrero, który wcześniej w 46 wymyślił blok czekoladowy z dużą ilością cukru i orzechów laskowych i dodatkiem kakao, który można było kroić w plastry i jeść z chlebem. Potem zmienił go w masę orzechową kakaową o nazwie Super Crema, i właśnie w 64 roku zmienił recepturę i powstała Nutella- nazwa jest połączaniem słowa Nut, czyli z angielskiego „orzechy” i końcówki – ella, jako zdrobnienia o pozytywnym znaczeniu. Nutella do Polski trafiła w 93 roku i bardzo szybko stała się popularna. Obecnie jest ona sprzedawana w 190 krajach.

Nutella jest sprzedawana jako krem orzechowy, gdyż zgodnie z włoskim prawem nie może być oznaczana jako krem czekoladowy, gdyż nie spełnia minimalnych kryteriów masy kakaowej. Miłośnicy tego kremu obchodzą światowy dzień Nutelii 5 lutego.

SKŁAD NUTELLI

Spis składników na etykiecie podany jest zawsze w kolejności od składnika w największej ilości do najmniejszej. Dwa pierwsze składniki, których jest najwięcej w Nutelli to cukier, którego mamy 55 procent, czyli ponad połowa i olej roślinny, około 20 procent. Dwie łyżki Nutelli, czyli ok. 37 gram zawierają aż 200 kalorii, 11 g tłuszczu, w tym 3,5 g, które są nasycone i 21 g cukru.

A pamiętajmy, że zalecane dzienne spożycie tłuszczu nasyconego u kobiet wynosi nie więcej niż 20 gram, u mężczyzn nie więcej niż 30 g, zaś cukru dodanego nie więcej niż 50 gram u kobiet, i nie więcej niż 62,5 u mężczyzn.

W przybliżeniu połowa kalorii w Nutella pochodzi z cukru, a druga z tłuszczu. Myślę, że już na podstawie tych dwóch głównych składników Nutelli można uznać, że ten produkt nie jest wart kupienia.

Cukier

Z nadmiernym spożyciem cukru wiąże się zakwaszenie organizmu, co za tym idzie wiele chorób, ponadto karmią się nim komórki rakowe i pasożyty. Cukier uzależnia i prowadzi do otyłości.

Olej palmowy

Olej roślinny w Nutelli to olej palmowy. Wg raportów firmy Ferrero podjęli oni cel, aby do 2015 r. 100 procent zapotrzebowania na olej palmowy pokrywane było przez surowiec certyfikowany, czyli pochodzący ze zrównoważonych źródeł, co oznacza, że jest on produkowany w korzystny sposób dla rolników, środowiska i przemysłu. W produkcji spożywczej używa się rafinowanego oleju palmowego, przez co jest on niemal całkowicie pozbawiony wartości odżywczych, poza tym olej palmowy jest bogaty w tłuszcze nasycone, których nadmierna konsumpcja sprzyja chorobom krążenia.  Szczególnie uważać muszą na nie osoby z grupy wysokiego ryzyka, czyli z wysokim poziomem cholesterolu, wysokim ciśnieniem i nadwagą.

U osób spoza grupy ryzyka spożycie węglowodanów (szczególnie cukrów i fruktozy) bardziej niż spożycie tłuszczów nasyconych wiąże się z ryzykiem przewlekłych chorób. Dlatego zrównoważone odżywianie odnosi się do indywidualnych predyspozycji zdrowotnych, ale z pewnością dla korzyści zdrowotnych lepiej ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych i przed wszystkim unikać rafinowanych węglowodanów.

W Nutelli mamy też 13 procent orzechów laskowych, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu 7,4, mleko odtłuszczone w proszku, sztuczny aromat wanilina, otrzymywany syntetycznie – i te składniki, które stanowią mały procent w porównaniu do cukru i tłuszczu, są wynoszone na piedestał w reklamach Nutelli, jako zdrowe składniki zapewniające energię dla dzieci.  

Czy nutella jest zdrowa?

Przekaz reklamy Nutelli to sugerowanie ten krem czekoladowy jest zdrowym i najlepszym pomysłem na codzienne śniadanie dla dzieci, co jest dużym nadużyciem. Jest to oczywiście fałszywy wizerunek zdrowego produktu, gdyż o kremie z rafinowanego cukru, tłuszczu, mleka z proszku, do tego niewielkiej ilości orzechów, kakao czy wanilinie nie można powiedzieć, że jest zdrowy. Właśnie w związku z reklamami Nutelli i zapewnieniami producenta niesłusznie wskazującymi na to, iż ten krem jest zdrowy na śniadanie, w USA złożono zbiorowy pozew. Zapoczątkowała go pewna kobieta z San Diego, która uświadomiła sobie, że reklamy wprowadzają w błąd rodziców. Doszło do ugody i koncern zapłacił odszkodowania ponad 3 mln dolarów, które musiało zostać podzielone między konsumentami po 4 dolary od słoika, którzy od stycznia 2008 do lutego 2012 kupili Nutellę.

 Podobne zarzuty dotyczące wprowadzania w błąd i zachęcania do niezdrowych nawyków żywieniowych złożono do instytucji nadzorującej przestrzeganie brytyjskiego kodeksu reklamowego ASA. Jednak w tym przypadku odrzucono skargi, wskazując, że Ferrero w reklamie wskazuje na ogólne znaczenie jedzenia śniadania, które jeśli składa się np. z owoców, mleka, soków i tostów stanowi zrównoważony posiłek, a Nutella ma niski indeks glikemiczny, czyli uwalnia energię powoli, a reklama wg Ferrero nie wykazuje, że produkt jest używany nieodpowiedzialnie, czyli powinien być spożywany w małej porcji, typowa to 15 gram równa dwóm łyżeczkom.

Jak widać z Nutellą wiąże się wiele kontrowersji. Moim zdaniem Nutella nie jest najlepszym pomysłem na rozpoczęcie dnia, jak można wyczytać to hasło promujące ze strony Nutelli. Oczywiście okazjonalne spożywanie Nutelli, która wg mnie niestety w smaku jest bardzo dobra, to nie zaszkodzi zdrowiu, jeśli prowadzi się ogólnie zdrowy tryb życia, w innym przypadku trzeba uważać, bo mnóstwo produktów spożywczych ma dodatek oleju palmowego i cukru, zatem łatwo o nadmiar.

Myślę jednak, że zdecydowanie lepszym pomysłem niż kupno Nutelli będzie zrobienie domowego kremu czekoladowo-orzechowego, jako zdrowszą alternatywę. Zapraszam do następnych artykułów.


Komentarz

  1. Matylda

    słyszałam ,ze składnikiem nutelli jes dodatek krwi ,czy to prawda.Wiadomosc z programu Galileo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.