Narty typu Race

raceAby dobrze dobrać narty należy zapoznać się z ich różnymi rodzajami. W zależności od umiejętności możemy indywidualnie wybrać narty dla siebie, aby w pełni cieszyć się uprawianiem narciarstwa w zimowym sezonie. Do jednych z typów desek należy Race.

Race

Narty race zaprojektowane są w bardzo podobny sposób jak deski sportowe (zawodnicze komórkowe czy serwisowe), jednak trochę ułagodzone świetnie sprawdzają się w zawodach amatorskich. Polecane są dla osób z umiejętnościami sportowej techniki jazdy. Ich konstrukcja zapewnia gwarancję tego, iż posłużą one nam przez co najmniej kilka lat.

Do race zaliczamy następujące modele:

• gigantowe (GS) – na dłuższe skręty (promień skrętu waha się w granicach 16-27m), zalecane dla zaawansowanych narciarzy do szybkiej jazdy, przy której można wykazać pełnię ich możliwości; najlepiej używać je na pustych, szerokich i przygotowanych (dobrze ubitych) trasach, czyli na dużej przestrzeni; są one stosunkowo długie: dla kobiet – 165/170 cm, dla mężczyzn – 180/185 cm,

• slalomowe (SL) – mają bardzo szerokie dzioby (ok. 125 mm), są głęboko taliowane (65-67 mm); przeznaczone na ostre i krótkie skręty (promień skrętu waha się od 10 do 14 metrów); tego typu narty wymagają doskonałego przygotowania fizycznego i umiejętności dynamicznej, agresywnej jazdy; zapewniają doskonałe trzymanie krawędzi (niezbędna jest bardzo dobra technika tej jazdy); dla kobiet zaleca się długość 150-155 cm, zaś dla mężczyzn 160-165 cm.

Deski należące do typu race są przeznaczone dla profesjonalnych i doświadczonych narciarzy. Sprawdzają się one głównie w dynamicznej jeździe na dużych prędkościach. Race nadaje się do jazdy na stokach przygotowanych, gładkich, twardych i stromych. Z uwagi na szybki pęd jazdy nie są one polecane na głębokim śniegu, czy dziurawych stokach.

Warto zapoznać się z zasadą powtarzającej się kwestii – promień skrętu. Zależy od od stopnia taliowania: im deska jest bardziej wytaliowana tym promień skrętu jest mniejszy i ciaśniejszy. Natomiast im promień skrętu jest większy tym skręt jest dłuższy.

Narciarstwo jest popularnym i rewelacyjnym sportem zimowym dla każdego. Warto dobrać odpowiednie narty dla siebie i cieszyć się z uroków narciarstwa. Zapraszam do kolejnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.