Napój gazowany limonkowo cytrynowy Sprite – Demaskuj jedzenie

spriteSprite – gazowany napój o smaku cytrynowo-limonkowym wprowadzono na światowy rynek w 1961 roku, zaś w Polsce pojawił się w 92 r. Obecnie sprzedaje się go w ponad 190 krajach. Jak można wyczytać na stronie Sprite, jest to napój bezalkoholowy zajmujący czwarte miejsce na świecie pod względem popularności. Reklamuje się go jako napój orzeźwiający, odświeżający i gaszący pragnienie.

Wg mnie jednak nie jest to dobry wybór na gaszenie pragnienia w ciepłe upalne dni, gdyż słodkie napoje tak naprawdę pobudzają pragnienie. Sprite ma 33 gramy cukru w jednej porcji, w przełożeniu na standardowe kostki cukru będzie to 6,6 kostek – więc jest to naprawdę wiele. Dla mnie tego typu napoje gazowane jako źródło prostych węglowodanów nie mają wartości, dlatego uważam, że lepiej ich unikać. Jeśli chodzi o cukier, codzienne spożywanie dużych ilości cukru m.in. osłabia układ odpornościowy, a co za tym idzie powoduje wiele cywilizacyjnych chorób. Warto zwrócić uwagę, że takie napoje są spożywane przez młodzież i dzieci, które coraz częściej zapadają na wiele chorób dotykających głównie dorosłych. Ponadto słodkie napoje gazowane wpływają też na preferencje żywieniowe, zazwyczaj picie takich napojów wiąże się z innymi wysokokalorycznymi i niezdrowymi potrawami, co oczywiście wpływa niekorzystnie na stan zdrowia i nasz wygląd.

Napój Sprite ma kwasowość na poziomie pH ponad 3,  co oznacza, że w nadmiarze nie jest on bezpieczny dla zdrowia. Częste picie napojów gazowanych typu Sprite i innych produktów o odczynie kwaśnym wiąże się z zakwaszeniem organizmu, co ma swoje następstwa w wielu chorobach takich jak: miażdżyca, reumatyzm, cukrzyca, nadwaga czy nowotwory. Zakwaszenie organizmu może być powodować brak koncentracji, zaburzeniu snu, nerwowość, nadwagę, wypadanie włosów czy problemy z cerą. Jest to po prostu idealne środowisko do wielu chorób, jeśli nie wszystkich. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby w naszej diecie była przewaga jedzenia alkalizującego, czyli zasadowego – Stosunek produktów zasadowych do kwasowych powinien wynosić mniej więcej 80% do 20%.

Co do dwutlenku węgla, który jest środkiem konserwującym sprawia on, że napój jest bardziej kwaśny, co zresztą tłumi słodkość, wyostrza smak a lekkie drażnienie kubków smakowych w jamie ustnej, daje złudne uczucie orzeźwienia. Picie napojów gazowanych może powodować wzdęcia i nasilać refluks. Regulatorami kwasowości, czyli substancjami dodatkowymi, które mają wyrównać słodki smak, wpływać pozytywnie na wrażenia smakowe i zapobiegać rozwojowi bakterii w napoju Sprite są kwas cytrynowy i cytrynian sodu. Kwas cytrynowy otrzymywany na drodze fermentacji pleśniowej oznacza się jako E 330 – jest on ogólnie uznany za bezpieczny; cytrynian sodu, czyli E 331 jest syntetycznym regulatorem kwasowości, cytryniany sodu są to sole sodowe kwasu cytrynowego – uważane także za nieszkodliwe.

W związku z dużą kwasowością napojów gazowanych przypominam o potencjale niszczącym zęby, gdyż kwasy przyczyniają się do rozpuszczenia szkliwa. Aby ograniczyć kontakt napoju z zębami, lepiej pić ją przez słomkę.

Jak dla mnie napój Sprite nie jest wart kupienia. Wg mnie dobrym pomysłem na orzeźwiający napój jest woda z sokiem z cytryny posłodzona miodem, lub też sok z owoców rozpuszczony w wodzie, dzięki czemu nie tylko ugasimy pragnienie, ale też dostarczymy niezbędnych składników odżywczych.Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.