Zastosowanie morszczyn na odchudzanie

morszczynMorszczyn (fucus) jest glonem wodnym (algą) morską należącą do brunatnic. Ze względu na obecność dobrze przyswajalnych witamin, makro i mikroelementów ma on szerokie zastosowanie w kuchni, lecznictwie oraz pielęgnacji urody.

Działanie

Z uwagi na obecność mikroelementów morszczyn pomaga w ich uzupełnieniu przy niedoborach. Bardzo znane jest zastosowanie tej algi morskiej w celach odchudzających, ze względu na to, iż poprawia przemianę materii. Ponadto zawiera polisacharydy, które ulegają pęcznieniu w jelitach, dzięki czemu regulowane są wypróżnienia. Morszczyn jest także doskonałym źródłem jodu, co także ma wpływ na procesy chudnięcia, ponieważ dzięki stymulacji tarczycy następuje przyspieszenie spalania kalorii.

Ze względu na występowanie w morszczynie jodu, jest on często polecany dla osób z niedoczynnością tarczycy. Jednakże przed przyjmowaniem alg należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, gdyż fucus nie ma ściśle oznaczonej ilości tego pierwiastka. Cechuje go zmienność składu, a zatem i jodu, co może doprowadzić do przedawkowania.

Natomiast gdy normy wydzielania hormonów nie są przekroczone, a przybieramy na wadze to można spróbować używania morszczynu dla uregulowania przemiany materii.

Fucus  kupimy w aptekach i sklepach zielarskich, najczęściej w postaci proszku. Nadaje się on świetnie do przyrządzania koktajli (jedną płaską łyżeczkę sparzmy wrzątkiem i miksujmy ze składnikami koktajlu). Ponadto można przyrządzać napary do picia, dodawać do wywarów warzywnych lub gotowania strączkowych nasion, aby poprawić ich trawienie.

Właściwości 

Do cennych właściwości leczniczych tej brunatnicy możemy zaliczyć usuwanie toksyn oraz metali ciężkich z organizmu oraz wpływ przeciwmiażdżycowy. Przeciwdziała ona również zwapnieniom tkanek i stanowi profilaktyczny suplement zapobiegający miażdżycy. Polecany jest też przy objawach zapalenia stawów i reumatyzmie – ma działanie łagodzące.

Morszczyn pęcherzykowaty jest także stosowany do kąpieli – wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i sprzyja gojeniu ran. Ponadto ujędrnia i regeneruje skórę, działa przeciwzmarszczkowo, redukuje cellulit oraz wzmacnia odporność skóry przed niesprzyjającymi czynnikami. Taka kąpiel działa relaksacyjno – odprężająco.

Pamiętajmy, że kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować fucusa, natomiast przy schorzeniach tarczycy niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Zapraszam do następnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.