Zastosowanie krasnorostów dulse

krasnorosty dulseAlgi morskie są bardzo odżywcze i stanowią cenny produkt spożywczy, leczniczy oraz pielęgnacyjny. Zaliczamy do nich m.in. brunatnice, krasnorosty i zielenice. Wśród krasnorostów znane ze swoich dobroczynnych właściwości są czerwone glony dulse jako doskonałe źródło błonnika, witaminy C, E, z grupy B, prowitaminy A oraz związków organicznych takich jak żelazo, wapń, potas, mangan, magnez i jod. Szczególnie cenne jest połączenie żelaza z witaminą C, co ułatwia jego przyswajanie.

Zastosowanie 

Wodorosty dulse używa się jako paszę dla zwierząt oraz wykorzystuje jako pożywienie. Można je smażyć, piec i gotować oraz stosować jako przyprawę (ma smak słony, więc stanowi zdrowy substytut soli). Dodaje się je do zup, kremów, farszu, omletu, gulaszu, sałatek, frytek, kanapek, itd.

Dulse jest także używana w leczeniu: przy osłabieniach, anemii, kłopotach ze wzrokiem i stanach zapalnych. Ponadto usuwa z przewodu pokarmowego pasożyty i robaki oraz pomaga w jelitowych i gastrycznych problemach. Wzmaga również pocenie, dlatego zalecana jest przy stanach gorączkowych.

Rośliny morskie dostarczają różnorodnych składników mineralnych, witamin, aminokwasów itp., dzięki którym wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wpływają korzystnie na zdrowie oraz sprzyjają urodzie.

Dulse stosowana po zabiegach oczyszczania skóry w formie maseczek  sprawdza się przy cerach wrażliwych. Silnie nawilża oraz sprawia, że skóra nabiera blasku. Wspaniale także pielęgnuje włosy. Ponadto wskazane jest przy nadwadze, ponieważ redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej i hamuje jej rozrost.

Warto dostarczać w codziennej diecie morskie warzywa, a także stosować je w pielęgnacji, z pewnością na efekty ich działania nie trzeba będzie długo czekać. Jednakże zawsze trzeba zwracać uwagę, czy dany produkt nie ma jakiś przeciwwskazań. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.