Kolorowanki dla dorosłych – Kreatywne kolorowanie

kreatywne kolorowanieKolorowanki dla dorosłych stały się nową, bardzo popularną modą głównie ze względu na antystresowe działanie. W natłoku obowiązków i zajęć, w szybkim tempie życia, chwile wygospodarowane na kolorowanie pozwalają oderwać się od rzeczywistości i dają możliwość totalnego wyluzowania.

Jest to rewelacyjny środek na zrelaksowanie się – tani, dostępny i nie wymagający sporego nakładu czasu, ani szczególnych zdolności plastycznych.

Do Polski przywędrowały z Zachodu, gdzie jest ogromny wybór kolorowanek adresowanych dla dorosłych pod względem tematyki, formy i formatu – wielkości powieści, bloku rysunkowego, czy też kieszonkowe. Niektóre kolorowanki polegają tylko na kolorowaniu gotowych rysunków, inne zaś wymagają od nas większego wkładu w pracę nad rysunkiem np. odwzorowywanie.

Publikacje zawierają różne mniej lub bardziej szczegółowe wzory : ogrody, kwiaty, szlaczki, ornamenty, mandale, ponadto konkretne postacie, sytuacje, opowieści, jak i najsłynniejsze obrazy czy też światowe budynki. Ciekawą opcją są także zeszyty z pocztówkami do kolorowania i wysłania.

Przy kolorowaniu możemy się posługiwać:

• kredkami ołówkowymi,

• akwarelowymi,

• pastelami,

• mazakami,

• cienkopisami.

Dzięki eksperymentowaniu efekty mogą być zaskakujące.

Pierwszą kolorowanką dla dorosłych, która zapoczątkowała owy trend w ostatnich czasach był „Tajemny ogród” Johanny Basford. Choć w historii były one oczywiście tworzone już kilkadziesiąt lat temu. Kiedy na rynku brytyjskim 2012 r pojawiła się publikacja The Creative Colouring Book for Grown-ups reklamowaną ideę – „Uwolnij wewnętrznego artystę i odstresuj się, kolorując i personalizując te piękne, egzotyczne wzory” – po kolorowanki sięgnęły setki Brytyjczyków.

Psychologowie są zgodni co do tego, że kolorowanki dla dorosłych mają bardzo pozytywny wpływ na psychikę i nastrój. Tworzenie własnego dzieła zapewnia poczucie satysfakcji i dumy. Dobór barw, cieniowanie, wypełnianie pustych przestrzeni sprawia, że każdy rysunek ma indywidualny charakter.

Barwne obrazy cieszą oczy i poprawiają humor. Warto przekonać się samemu o dobroczynnym działaniu kolorowanek:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.