Jakie właściwości i zastosowanie ma czosnek

czosnekCzosnek ma wiele zastosowań niekulinarnych. Ma działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Stosowany jest również jako afrodyzjak. Ponadto redukuje tkankę tłuszczową, zatem zalecany jest przy odchudzaniu.

Jakie właściwości ma czosnek

Jego lecznicze właściwości udokumentowano także przy chorobach krążenia oraz nowotworowych. Używany jest w leczeniu m.in.: zapalenia gardła, zatok, dróg moczowych, infekcji bakteryjnych, przy wysokim ciśnieniu krwi i wysokim stężeniu cholesterolu oraz w przypadku użądleń i ukąszeń. Czosnek wykazuje bardzo korzystny wpływ dla serca. Związki chemiczne zawarte w czosnku hamują tworzenie się zakrzepów krwi w tętnicach wieńcowych (zmniejszają stopień agregacji, czyli zlepiania płytek krwi), hamują produkcje cholesterolu w wątrobie i rozszerzają naczynia krwionośne przez co obniża się ciśnienie krwi.

Według wielu badań czosnek ma działanie przeciwnowotworowe – blokuje on przemiany komórek przyczyniających się do raka i niszczy te komórki nowotworowe, które się już pojawiły. Jedzenie czosnku zmniejsza ryzyko nowotworu żołądka, okrężnicy oraz gruczołu krokowego.

Czosnek wzmacnia też układ odpornościowy. Ponadto ma on właściwości antybiotykowe dzięki allicynie, która uaktywnia się po rozgniecieniu surowego czosnku. Jako naturalny antybiotyk niszczy wiele bakterii zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz organizmu. Radzi sobie nawet z pewnymi bakteriami, które są odporne na standardowe antybiotyki.

Czosnek jest też bardzo pożyteczny przy leczeniu wszelkich dolegliwości układu oddechowego. Najlepsze korzyści zdrowotne odniesiemy jedząc codziennie 1-2 ząbki świeżego rozgniecionego lub posiekanego czosnku, dzięki czemu substancja allina zostaje przekształcona w leczniczą allicynę.

Aby zniwelować nieprzyjemny oddech po zjedzeniu czosnku można przeżuwać pędy natki pietruszki, ziarna kawy czy goździki. Jeśli nie jest się w stanie znieść smaku czosnku można go zastąpić powlekanymi suplementami, które nie powodują charakterystycznego oddechu.

Przeciwwskazania do spożywania czosnku

Warto także pamiętać o umiarze, gdyż zbyt duże ilości (u osób wrażliwych, nawet małe ilości) mogą powodować bóle brzucha. W okresie ciąży lub karmienia należy skonsultować się z lekarzem w kwestii spożywania czosnku, ponieważ może on wywoływać skurcze macicy, a nawet poronienie. W przypadku problemów z krzepnięciem krwi, należy ograniczyć spożywanie czosnku.

Korzyści ze spożycia czosnku jest wiele, zatem warto go docenić i wprowadzić do codziennego jadłospisu. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.