Jakie są sposoby na lepsze zapamiętywanie

lepsza pamięćMetody jak poprawić pamięć dzięki ćwiczeniom i odżywianiu znajdziecie we wcześniejszych artykułach. W tym przedstawię kilka prostych sztuczek, by lepiej zapamiętać potrzebne informacje.

Jak lepiej zapamiętywać

SKOJARZENIA

Bardzo pomocne i skuteczne jest zapamiętywanie za pomocą skojarzeń. Im one dziwniejsze i nierealne tym bardziej zapadną w pamięć. Twórzmy ciąg skojarzeń, poprzez wymyślanie historyjek. Na przykład, gdy mamy do zapamiętania trudne nazwisko wyobraźmy sobie tą osobę w jakiejś nietypowej sytuacji związanej ze słowem skojarzonym na podstawie jego nazwiska. Jeśli mamy do zapamiętania listę zakupów skojarzmy je z rozkładem pokoi w domu czy drogi do pracy – dzięki dziwacznym, nietypowym ich umiejscowieniu nie umkną nam tak łatwo z głowy.

ŚWIADOMOŚĆ DZIAŁANIA

Gdy masz problem z częstym gubieniem rzeczy i nie pamiętaniem, gdzie się je położyło to w momencie kładzenia czy chowania czegoś, komentuj w myślach wykonywaną czynność. Innym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie nawyku kładzenia potrzebnych, najczęściej używanych rzeczy, w łatwo dostępnym miejscu, przeznaczonym do tego celu. Żeby pamiętać o jakimś zadaniu np. oddaniu czyjejś rzeczy połóżmy je w widocznym miejscu stawiając przy nim jakąś nietypową rzecz, nie pasującą do pozostałych.

ŚPIEWANIE

Pomocne w zapamiętywaniu będzie też utworzenie tekstu z elementów potrzebnych do zakodowania i zaśpiewanie jego do znanej nam melodii.

„ZAWIESZANIE” NA CIELE

Kilka informacji możemy też zapamiętać wykorzystując obraz własnego ciała. „Zawieszamy” na wybranej części jakiś element, chowamy go do kieszeni czy kładziemy na głowie.

MNEMOTECHNIKA

Ponadto możemy skorzystać ze sztuczek mnemotechnicznych, np. skróty – układamy słowo z pierwszych liter kolejnych wyrazów potrzebnych do zapamiętania.

RYMY, HISTORYJKI

Aby zapamiętać cyfry można do każdej z nich wymyślić słowo – rym lub każdą liczbę skojarzyć z jakimś kształtem, po czym wymyślić krótką historyjkę odnośnie tych wyrazów. Gdy mamy coś na końcu języka spróbujmy pewnego triku – jest to wyrecytowanie, głośno lub w myślach, alfabetu – może to nam pomóc w przypomnieniu sobie danego słowa.

NOTATKI

Przy dłuższym tekście do zapamiętania pomoże nam robienie sobie notatek, które potem opracowujemy i porządnie przepisujemy na czysto. Ważniejsze partie zaznaczamy jaskrawym kolorem, co jest korzystne w przypadku wzrokowców. Następnie tekst czytamy na głos i nagrywamy, po czym odsłuchujemy kilka razy. Róbmy też pamięciowe sprawdziany, by polepszyć kondycję mózgu. Przykładowo przeczytajmy spokojnie kilka różnych słów, a potem spróbujmy je powtórzyć z pamięci. Korzystając z danej listy wyrazów ćwiczmy, aż będziemy w stanie zapamiętać je wszystkie. Podobnie można ćwiczyć pamięć w oparciu o fotografie. Po przyjrzeniu się uważnie zdjęciu, spróbujmy przypomnieć sobie kolejne szczegóły.

Jest wiele metod, które usprawnią naszą pamięć. Warto je stosować, aby lepiej funkcjonować w pracy, szkole i towarzysko. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.