Jakie są przyczyny nieśmiałości

nieśmiałośćprzyczynyPrzyczyn nieśmiałości można upatrywać w dwóch źródłach. Może to być konstrukcja fizyczna układu nerwowego lub wychowanie.

Konstrukcja fizyczna układu nerwowego

Mamy wtedy taką skłonność, która objawia się nadwrażliwością i konkretnymi reakcjami na bodźce, które są niejednokrotnie nieadekwatne do sytuacji. Nie oznacza to jednak, iż jesteśmy skazani na nieśmiałość. Można popracować nad nadwrażliwością i kształtować cechy, które będą podstawą odważnego kroczenia przez życie.

Wychowanie

Druga przyczyna nieśmiałości, która jest niezwykle ważna to wychowanie. To co wynosimy z domu, w jakim otoczeniu wzrastamy kształtuje nasz charakter i ma odbicie w naszym postrzeganiu świata oraz ludzi. Doświadczenia z dzieciństwa jakie wynieśliśmy z domu i z bliskiego otoczenia uformowały nasz charakter i mają odzwierciedlenie w tym jak wygląda nasze dorosłe życie.

Poczucie odrzucenia, ośmieszenia, wygórowane oczekiwania rodziców, niedocenianie, celowe zawstydzanie, słyszane komunikaty: nie nadajesz się do tego, nie dasz sobie rady, jesteś do niczego; zbyt dużo zakazów, rozkazów, brak dobrego, wystarczającego kontaktu z rówieśnikami itp. kształtują człowieka nieśmiałego, często biernego, pełnego obaw i z niską samooceną.

Znajomość przyczyn = Pokonanie braku śmiałości

Znajomość przyczyn własnej nieśmiałości jest istotnym elementem rozpoczęcia pracy nad sobą. Należy poznać je, aby dokładnie wiedzieć skąd wynikają takie a nie inne postawy. Następnie trzeba nazwać i określić te przyczyny w celu głębszego zrozumienia i poznania siebie. Dzięki temu podejmiemy wielki krok w drodze do pokonania nieśmiałości.

Jeśli nie czujemy się na tyle silni, by samemu rozpocząć prace nad sobą, warto szukać pomocy u psychoterapeuty, który wskaże nam drogę i pomoże przezwyciężyć problem. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Wydaje się że nieśmiałość jest wynoszona także z wychowania a szczególnie dzieciństwa -wtedy kiedy kształtuje się najbardziej charakter i zachowanie.

    Teresa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.