Jaki wpływ na człowieka ma muzyka

muzyka wpływSłuchanie muzyki ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. W zależności od jej rodzaju może nas pobudzać bądź uspokajać.

Energia na cały dzień

Rano po przebudzeniu warto słuchać pogodnej muzyki i połączyć to z kontrolowanym oddechem – doda nam to energii do nowych wyzwań. Natomiast, gdy zmęczeni wracamy z pracy posłuchajmy żywych, rytmicznych utworów wykonując przy tym kilka energicznych ćwiczeń, po czym z 10-15 minut leżąc odpoczywajmy słuchając ulubionej muzyki. Dzięki temu odzyskamy siły na resztę dnia.

Ukojenie na wieczór

Relaksująca, łagodna melodia słuchana wieczorem uspokoi, odpręży i ułatwi zaśnięcie. Dźwięki wykorzystuje się również w różnego rodzaju terapiach, gdyż mają one działanie redukujące stres oraz obniżające poziom bólu. Muzyka wykazuje także korzystny wpływ na pracę mózgu, pamięć i kreatywność oraz pracę serca. Takie dobroczynne działanie zostało wykazane przy słuchaniu muzyki Mozarta oraz chorałów gregoriańskich i jest ono udowodnione naukowo. Owo zjawisko nosi nazwę efektu Mozarta.

Muzyka w czasie treningu

Muzyka jest także pomocna podczas treningu. Według badań przy słuchaniu określonej muzyki podczas ćwiczeń zwiększa się nasza wytrzymałość o 20 % oraz mniej odczuwamy zmęczenie. Odpowiednie utwory do ćwiczeń to takie, które mają 120 – 150 bitów na minutę.

Kształtowanie charakteru

Często muzyka wpływa także przy kształtowaniu osobowości, ponieważ mając ulubiony gatunek czy rodzaj muzyki można się z nim utożsamiać, co przekłada się na styl życia. Ponadto istnieją naukowe dowody o grupie cech łączących fanów poszczególnych rodzajów muzyki.

Muzyka towarzyszy nam każdego dnia w ciągu całego życia. Warto pamiętać o jej dobroczynnym oddziaływaniu. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.