Jak wyleczyć katar – Domowe metody leczenia kataru

Mówi się, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień czasu. Jednakże tą uciążliwą, męczącą dolegliwość możemy załagodzić poprzez zastosowanie domowych, naturalnych sposobów.

Jak wyleczyć katar naturalnymi metodami

W leczeniu kataru pomocna jest herbatka imbirowa, ponieważ imbir zawiera substancje hamujące produkcję wydzieliny, która blokuje nos i górne drogi oddechowe.

Innym skutecznym sposobem walki z katarem jest inhalacja woda, czyli parówka. Wlewamy do naczynia wodę, nachylamy się na nim i przykrywamy głowę ręcznikiem. Wdychana para nie powinna przekraczać temperatury 50 stopni. Efektywność parowej inhalacji zwiększy dodanie do niej olejków takich jak: sosnowy, eukaliptusowy, tymiankowy, geraniowy, kamforowy lub cedrowy. Prostą inhalacją, łatwiej dostępną jest skropienie chusteczek kilkoma kroplami olejków. Można ją przykładać do zatkanego nosa i wdychać.

Z domowych sposobów na wyleczenie kataru można też na noc skropić kilkoma olejkami pościel, co ułatwi oddychanie i zmniejszy obrzęk błony śluzowej. Przed spaniem dobrze jest posmarować stopy, plecy i klatkę piersiową olejkiem lub maścią kamforową, co również jest pomocne w zmniejszeniu obrzęku i udrożnieniu nosa.

W złagodzeniu kataru pomogą również kąpiele stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli morskich lub z łyżką sproszkowanej gorczycy. Poprawi to krążenie w stopach, a zatem w całym organizmie, co z kolei wzmocni mechanizmy obronne.

W przyspieszeniu leczenia kataru pomoże także dieta bogata w witaminy  A i C (żółte i pomarańczowe warzywa i owoce). Ważne jest też, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy było nawilżone, wywietrzone i ciepłe.

Walka z katarem

W walce z katarem pomocne będą napary z bzu czarnego (działają przeciwzapalnie, hamują wydzielanie śluzu), hyzopu lekarskiego (regulują oddech, rozrzedzają śluz), a także z krwawnika i szałwii (właściwości przeciwzapalne).

Aby wzmocnić odporność powinniśmy jeść czosnek, który ma nieocenione właściwości dobroczynne dla układu oddechowego.

Bardzo polecana jest także kasza jaglana, która oczyszcza organizm ze śluzów i wilgoci.

Jeśli stosujemy krople do nosa, to należy pamiętać, że nie można ich nadużywać, gdyż przekroczenie dni używania kropli może nadmiernie wysuszyć śluzówkę nosa. Zapraszam do następnych artykułów.