Jak wyleczyć katar – Domowe metody leczenia kataru

katar domowe sposobyMówi się, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień czasu. Jednakże tą uciążliwą, męczącą dolegliwość możemy załagodzić poprzez zastosowanie domowych, naturalnych sposobów.

Jak wyleczyć katar naturalnymi metodami

W leczeniu kataru pomocna jest herbatka imbirowa, ponieważ imbir zawiera substancje hamujące produkcję wydzieliny, która blokuje nos i górne drogi oddechowe.

Innym skutecznym sposobem walki z katarem jest inhalacja woda, czyli parówka. Wlewamy do naczynia wodę, nachylamy się na nim i przykrywamy głowę ręcznikiem. Wdychana para nie powinna przekraczać temperatury 50 stopni. Efektywność parowej inhalacji zwiększy dodanie do niej olejków takich jak: sosnowy, eukaliptusowy, tymiankowy, geraniowy, kamforowy lub cedrowy. Prostą inhalacją, łatwiej dostępną jest skropienie chusteczek kilkoma kroplami olejków. Można ją przykładać do zatkanego nosa i wdychać.

Z domowych sposobów na wyleczenie kataru można też na noc skropić kilkoma olejkami pościel, co ułatwi oddychanie i zmniejszy obrzęk błony śluzowej. Przed spaniem dobrze jest posmarować stopy, plecy i klatkę piersiową olejkiem lub maścią kamforową, co również jest pomocne w zmniejszeniu obrzęku i udrożnieniu nosa.

W złagodzeniu kataru pomogą również kąpiele stóp w gorącej wodzie z dodatkiem soli morskich lub z łyżką sproszkowanej gorczycy. Poprawi to krążenie w stopach, a zatem w całym organizmie, co z kolei wzmocni mechanizmy obronne.

W przyspieszeniu leczenia kataru pomoże także dieta bogata w witaminy  A i C (żółte i pomarańczowe warzywa i owoce). Ważne jest też, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy było nawilżone, wywietrzone i ciepłe.

Walka z katarem

W walce z katarem pomocne będą napary z bzu czarnego (działają przeciwzapalnie, hamują wydzielanie śluzu), hyzopu lekarskiego (regulują oddech, rozrzedzają śluz), a także z krwawnika i szałwii (właściwości przeciwzapalne).

Aby wzmocnić odporność powinniśmy jeść czosnek, który ma nieocenione właściwości dobroczynne dla układu oddechowego.

Bardzo polecana jest także kasza jaglana, która oczyszcza organizm ze śluzów i wilgoci.

Jeśli stosujemy krople do nosa, to należy pamiętać, że nie można ich nadużywać, gdyż przekroczenie dni używania kropli może nadmiernie wysuszyć śluzówkę nosa. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.