Jak wyleczyć kaszel – Domowe metody leczenia kaszlu

kaszel domowe sposobyKaszel jest odruchem naturalnym, który wynika ze stanu zapalnego, podrażnienia lub niedrożności dróg oddechowych.

Kaszel suchy i kaszel mokry

Wyróżniamy dwa rodzaje kaszlu: suchy i mokry.

Kaszel mokry to inaczej kaszel odkrztuszający, usuwający nadmiar wydzieliny z płuc i oskrzeli. Nie powinniśmy go hamować. W leczeniu kaszlu mokrego wspomaga się go, by pozbyć się tej wydzieliny, która blokuje drogi oddechowe. Na mokry kaszel pomoże czerwona koniczyna, wspomagająca odkrztuszanie.

Natomiast kaszel suchy będący efektem przeziębienia lub czynników drażniących takich jak dym tytoniowy czy różne opary, leczy się poprzez zastosowanie środków przeciwkaszlowych, które powlekają podrażnione gardło warstwą ochronną. W celu zwalczenia suchego kaszlu można ssać cukierki, aby pobudzić produkcje śliny, co złagodzi podrażnienia.

Domowe sposoby na kaszel

Z domowych syropów na kaszel można wymienić syrop z miodu, soku cytrynowego i startej cebuli. Takie syropy można przygotować w różny sposób np. do posiekanej cebuli dodajemy miodu, potem wlewamy wodę i gotujemy 5 minut albo cebulę z miodem umieszczamy na garnku z gotującą się wodą, po czym odstawiamy na kilka godzin lub też pokrojoną w talarki cebulę zalaną miodem pozostawiamy na noc. Po tym czasie odcedzamy syrop. Pijemy go 5 razy dziennie. Leczy on zarówno kaszel jak i katar.

Kolejne domowe sposoby dobre na kaszel to syrop z czarnej porzeczki, z miodu z goździkami, syrop z dzikiej róży, sosny lub chrzanu. Zmniejszą one ból i złagodzą stan zapalny.

W leczeniu kaszlu wspomoże nas napar z bzu czarnego, kwiatu lipy lub liści babki lancetowatej. Zmniejszą one stan zapalny, ułatwią odkrztuszanie i złagodzą kaszel. Bardzo dobrze działa także kasza jaglana, która oczyszcza organizm ze śluzów i wilgoci.

W skutecznym pokonaniu kaszlu pomogą również maści zawierające mentol lub kamforę, którą smarujemy gardło, klatkę piersiową i plecy.

Istotne jest też, aby powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy było nawilżone, wywietrzone i ciepłe, gdyż wtedy wpływa ono pozytywnie na drogi oddechowe. Warto też stosować inhalacje, o których informacje znajdziecie w innych artykułach. Zapraszam do następnych wpisów.


2 Komentarzy

  1. fryka i:

    Niestety domowe nie zawsze się sprawdzają i wtedy trzeba sięgnąć po coś naprawdę skutecznego. Tak było z nami, jak synkowi groziło zapalenie oskrzeli i musiałam mu zacząć podawać przeciwzapalny fosidal, żeby nie dopuścić do zejścia choroby na dolne drogi oddechowe.

    • The Stylish Tube i:

      W groźnych przypadkach wskazane jest udanie się do dobrego lekarza, aby przepisał lek, lecz w pozostałych warto stosować tylko i wyłącznie naturalne sposoby:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>