Jak używać blendy fotograficznej – Jak korzystać z blendy

blenda jak użyćBlenda fotograficzna daje doskonałe możliwości manewrowania światłem, dzięki czemu można uzyskać rozmaite efekty na fotografiach. W zależności od potrzeb wybieramy określoną blendę, które różnią się między sobą rozmiarami, kształtem i płaszczyzną odblaskową. Wiele osób zastanawia się jak używać blendy.

Korzystanie z blendy

Aby dobrze wykorzystać blendę trzeba znać zastosowanie konkretnych płaszczyzn, by osiągnąć zamierzony efekt.

Zatem:

• złote powłoki – ocieplają kolory,

• srebrne – ochładzają,

• białe – odbijają światło rozmywając cienie,

• dyfuzor – rozprasza oświetlenie.

Ponadto płaszczyzny przeplatane srebrno – złote i złoto – srebrne, dają delikatniejsze efekty od powłok w jednym odcieniu.

Znając przeznaczenie płaszczyzn warto stosować blendę stosownie od oświetlenia np. przed zachodem słońca, przy świetle bardzo ciepłym można wykorzystać blendę srebrną, zaś przy zimnym lub słabym oświetleniu stosujemy powłokę złotą. Jeśli chodzi o wielkość i kształt powierzchni blendy to małe owalne można stosować do portretów lub zdjęć makro zaś większe owalne, okrągłe lub trójkątne do doświetlania całych postaci. Jeśli nie dysponujemy dużą blendą, wówczas im dalej stoimy z ekranem odblaskowym tym większą powierzchnie możemy oświetlić.

Nauka korzystania z blendy

Do używania blendy stosuje się specjalne statywy z mocowaniem, jednak przy większym wietrze wskazana jest pomoc asystenta, który będzie pomagał przy ustawianiu oświetlenia na dany obiekt. Odbite od blendy światło często jest mocne i powoduje mrużenie oczu u fotografowanych osób. Aby ten problem rozwiązać warto ustalić z modelami, by zamknęli na chwilę oczy i otworzyli je na znak fotografa.

Ważna jest też kwestia odległości blendy od obiektu. Im bliżej znajduje się źródło światła tym, oświetlenie jest bardziej miękkie, i odwrotnie im dalej tym cienie stają się bardziej ostre. Aby nauczyć się dobrze korzystać z blendy potrzebne jest doświadczenie.

Dzięki eksperymentom ustalimy pożądany efekt i będziemy mogli tworzyć całkiem odmienne fotografie w zależności od gry światłem. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>