Jak stworzyć dobry i trwały związek partnerski

związekNadrzędną sprawą przy budowie udanego związku jest pewność uczuć z obu stron. Prawdziwa miłość, której fundamentem powinna być przyjaźń i wspólne wartości jest podstawą stworzenia szczęśliwego partnerstwa. Często bywa tak, że w początku znajomości działa chemia, czyli pociąg fizyczny, nie dostrzegamy wtedy wad partnera i kierują nami tylko emocje – jest to stan zakochania czy zauroczenia. Po pewnym czasie patrzymy na siebie z innej perspektywy, skutkiem czego mogą być wahania uczuć i kryzys w związku.

Zasady trwałego związku partnerskiego

Przyjaźń

Pierwsza sprawa to przyjaźń między partnerami – jest to baza, podstawa które sprzyja trwałości związku, co zresztą udowadniają badania. Związek oparty tylko na namiętności i chęci tylko brania jest bardzo kruchy i nietrwały, a przyjaźń pomaga w utrzymaniu stabilności i dojrzałości związku. Chodzi o to, żeby sobie ufać, móc liczyć na siebie nawzajem w każdej sprawie czy móc bezpośrednio komunikować się.

Umiejętność rozmowy

Druga sprawa to umiejętność rozmowy, dzięki której unikniemy wielu nieporozumień. Trzeba stworzyć wspólny język porozumiewania się i wypracować schemat komunikacji, który będzie oparty na otwartości, akceptacji i wyrozumiałości. Niezwykle istotna jest umiejętność słuchania, a nie tylko słyszenia. Gdy nie jesteśmy pewni czy dobrze zrozumieliśmy komunikat warto go powtórzyć w formie jakiej się zrozumiało, aby nie było niepewności. W dialogu niezbędny jest też szacunek do drugiego człowieka.

Umiejętność kłócenia się

Kolejna sprawa ważna w związku to umiejętność kłócenia się. W nawiązaniu do kwestii umiejętności dialogu, przy jej braku często dochodzi do kłótni, do nieporozumień, ale nie ukrywajmy, chyba nie ma żadnego związku, w którym para, by się nie kłóciła od czasu do czasu. Jednak ważne jaka to jest kłótnia – może być oparta na obrażaniu drugiej strony, złośliwości czy walce na słowa, albo co wskazane w budowaniu trwałego związku – kłótnia polega na tym, że przekazujemy partnerowi/ partnerce informacje, o tym, co sprawiło nam przykrość – bo tego nie powinniśmy w sobie chować, jakie mamy odczucia wobec jego/jej postępowania – chodzi o to, abyśmy nie oceniali partnera, tylko mówili co czujemy. Gdy jesteśmy wzburzeni lepiej wyjść z domu i ochłonąć niż powiedzieć parę słów za dużo, które są nieodwracalne, mogą zaboleć i wręcz zniszczyć związek lub zostawić zadry.

Zrozumienie

Następna kwestia w budowaniu trwałego związku to zrozumienie. Facet musi się trochę wysilić, żeby zrozumieć kobietę, jej potrzeby i nastroje, a kobieta musi zrozumieć faceta, w jaki sposób on widzi świat. W związku potrzebna jest wyrozumiałość dla odmienności naszych płci, a także osobistej, ponieważ gdy poznajemy się jesteśmy już w jakiś sposób ukształtowanymi ludźmi i odbieramy świat i ludzi poprzez nasze doświadczenia, nawyki czy wzorce.

Wzajemne zaangażowanie

Kolejne zasady, które są ważne w budowaniu trwałego związku to wzajemne zaangażowanie i własna przestrzeń. Wzajemne zaangażowanie oznacza, że dwie strony muszą chcieć troszczyć się wzajemnie o siebie, motywować do rozwoju, by razem podążać ku byciu lepszym człowiekiem i być na tym samym lub podobnym poziomie, zaskakiwać, sprawiać niespodzianki, aby uniknąć niszczącej siły rutyny, wychodzić naprzeciw potrzebom drugiej strony. Zaangażowanie musi być obustronne, gdyż jeśli jedna strona zacznie więcej dawać siebie, to prędzej czy później może zakończyć się to dużym kryzysem.

Własna przestrzeń

Jeśli chodzi o własną przestrzeń – to opiera się to na wolności w związku, tzn. będąc z kimś nie oznacza to, że już nie mamy czasu dla siebie. Bardzo ważne jest to, byśmy mieli chwile tylko dla siebie, na swój rozwój, czas na swoje przyjemności, hobby czy na kolegów w przypadku facetów, czy koleżanki w przypadku kobiet. Związek jest dobrowolny, więc nie może zniewalać, konieczna jest równowaga między byciem z kimś, a byciem samemu/samej, aby docenić i odkryć radość bycia razem, nabrać dystansu do pewnych spraw, wnosić świeżość do związku i uniknąć przyzwyczajenia.

Dbanie o atrakcyjność

Poza tym w budowaniu trwałego związku ważne jest dbanie o siebie, o swój wygląd zewnętrzny, ponieważ jeśli chcemy się podobać to musimy dbać o swoją atrakcyjność. Wiele osób zwłaszcza kobiet jak już zdobędzie partnera zaprzestaje dbania o siebie, jak pojawia się dziecko, to tłumacząc się, że nie mają czasu przestają troszczyć się o to jak wyglądają, a to niestety nie sprzyja związkowi. Także zarówno mężczyzna jak i kobieta powinni dbać o swoje ciała, o swój wygląd, aby być zawsze atrakcyjnym dla swojej połówki.

Pamiętajmy, że związek sam się nie buduje, potrzeba pracy nad nim, pielęgnacji i wkładu obydwu stron. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.