Jak sprzątać dom, by oszczędzić czas

sprzątanie domuBy mieszkanie zachować w schludnym stanie i nie tracić wolnego czasu na częste generalne porządki musimy wypracować sobie odpowiednie nawyki. Bałagan robi się niepostrzeżenie i często zaczyna się od położenia czegoś nie na swoje miejsce, potem już w grę wchodzi lenistwo i bałagan przybiera większe rozmiary. Dzięki dobremu zwyczajowi odkładania rzeczy na swoje miejsce, odpowiedniej segregacji oraz regularnemu zamiataniu, odkurzaniu i wycieraniu kurzu zapewnimy czystość w każdym pomieszczeniu. Łatwiej jest utrzymać porządek niż często zmagać się z bałaganem.

Jak sprzątać dom, aby oszczędzić czas

ODPOWIEDNI PLAN

Przy większym bałaganie podejdźmy do niego ze spokojem, bez zniechęcenia. Ustalmy od czego zaczniemy i wyznaczmy sobie czas na sprzątnięcie, robiąc przerwy na odpoczynek. Sortujmy rzeczy dzieląc je na potrzebne, nie używane nadające się do oddania i nie używane nadające się do wyrzucenia. Gdy wahamy się czy daną rzecz zatrzymać, zastanówmy się czy będzie jej nam brakowało, czy jest ona w dobrym stanie i czy naprawdę jej potrzebujemy.

W KUCHNI

Aby w kuchni utrzymać porządek istotne są również pewne nawyki. Przy gotowaniu starajmy się na bieżąco sprzątać ze stołu i zmywać naczynia, by nie spiętrzył się bałagan. Wlejmy do jednej komory zlewu ciepłą wodę z płynem do mycia i w międzyczasie myjmy naczynia. W taki sposób pod koniec przygotowania jedzenia będziemy mieli już wszystko umyte. Jeśli używamy zmywarki, chowajmy do niej od razu brudne naczynia, po czym włączmy ją po zapełnieniu.

Odnośnie gotowania warto myśleć perspektywicznie, czyli przygotowując potrawy róbmy jej 2-3 razy więcej, potem można je zamrozić i mieć już gotowe dania. Oszczędzimy w ten sposób pracę i czas.

PRZYBORY DO SPRZĄTANIA

Przybory do sprzątania miejmy w dostępnym miejscu. Do czyszczenia różnych powierzchni używajmy miotełek do kurzu i ściereczek z mikrofibry, które skutecznie i oszczędnie poradzą sobie z brudem. Zaopatrzmy się w kilka podstawowych środków do mycia i czyszczenia. Zestaw taki obejmuje: płyn do zmywania, preparat do polerowania mebli i czyszczenia metalu, ścierny proszek detergentowy oraz mleczko nie rysujące powierzchni.

Warto też mieć przygotowane dodatkowe środki do czyszczenia i usuwania uporczywych plam: amoniak, spirytus salicylowy, wybielacz, soda do prania, boraks oraz rozpuszczalnik benzynowy. Z domowych środków to: biały ocet, gliceryna, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, sok z cytryny czy sól z powodzeniem mogą być stosowane jako łagodne środki czyszczące.

Dom nie musi być sterylnie czysty, jednakże w uporządkowanym mieszkaniu i dobrze zorganizowanym według własnego stylu, będziemy czuć się przyjemniej i zaoszczędzimy wiele wolnego czasu. Zapraszam do następnych artykułów.

3 komentarze

  1. mój pomysł ktory jest niezawodny od jakiegos czasu to robot sprzątający electrolux pure i9 🙂 sam sprząta a ja w tym czasie robię coś innego, więc sprzątanie zajmuje mi mniej czasu, lećcie do jakiegoś media expert i same przetestujcie to rozwiązanie 😉

    polka
    1. no ja też mam odkurzacz automatyczny – Roomba. duża oszczędność czasu i wysiłku

      tatiana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.