Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną o pracę

ubranie na rozmowę kwalifikacyjnąUbiór na rozmowie kwalifikacyjnej ma bardzo duże znaczenie, ponieważ stwarza nasz wizerunek. Bardzo często o sukcesie kwalifikacyjnej rozmowy decyduje pierwsze wrażenie, na które ma wpływ także strój, który niewątpliwie podlega ocenie pracodawcy.

W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Aby być dobrze odebranym i pozostawić jak najlepsze wrażenie na ewentualnym, przyszłym pracodawcy musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim musimy być schludni, czyści i pachnący. Ponadto strój jaki wybierzemy powinien być dopasowany do stanowiska, o które się ubiegamy i taki, w którym będziemy czuć się swobodnie i pewnie.

Jeżeli jest to biuro to najlepiej sprawdzi się klasyczne ubranie, czyli spódnice lub sukienki lekko za kolana, skromne bluzki koszulowe, żakiety, garsonki i obowiązkowo rajstopy (np. cieliste), a do tego zakryte czyste, wypastowane buty na niewielkim obcasie.

W przypadku panów najlepszym rozwiązaniem będzie dobrze skrojony garnitur np. granatowy lub grafitowy, koszula z długim rękawem i krawat.

Co do dodatków trzeba je dobrać z wyczuciem, czyli skromna biżuteria i mała torebka. Ponadto istotne jest to, abyśmy nie wybierali się na rozmowę kwalifikacyjną z reklamówką lub plecakiem, co jest bardzo rażące. Ważne dokumenty schowajmy w gustownej aktówce lub teczce.

Wśród kolorów ubrania na rozmowę kwalifikacyjną wybierajmy stonowane barwy np. beże, błękit, oliwka, brąz. Nie muszą to być klasyczne czerń i biel. Unikajmy dużych wzorów, błyszczących elementów i nadmiaru kolorów, przy pracy urzędowej nie będą one wskazane.

Jeżeli staramy się o pracę typu stylista czy dekorator, to wówczas możemy pozwolić sobie na więcej swobody. W zawodach artystycznych liczy się kreatywność, dobry gust oraz fantazja.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą 

Pamiętajmy, aby nasz strój nie był wyzywający. Nie zapominajmy o zadbanych, wypielęgnowanych paznokciach, delikatnym, naturalnym makijażu i prostej, schludnej fryzurze, aby całość komponowała się schludnie i elegancko. W rozmowie kwalifikacyjnej głównym założeniem powinno być przedstawienie siebie od strony merytorycznej. Dlatego ubranie nie może nas przytłaczać, tylko stanowić niejako tło.

Jednakże wygląd zewnętrzny w procesie rekrutacji jest bardzo ważnym aspektem, a umiejętnie wykorzystany może stanowić nasz atut i dać szansę na dostanie wymarzonej pracy. Istotne jest, abyśmy pokazali się jako profesjonaliści i zbudowali swój autorytet, wtedy będziemy dobrze postrzegani. Jeśli chcemy jak najlepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy zadbajmy o spójność naszego wyglądu z charakterem stanowiska. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.