Jak się nie wstydzić i pokonać wstyd

wstydpokonaćWstyd to nieprzyjemna emocja, którą odczuwamy w wielu sytuacjach. Można ją pokonać dzięki własnym staraniom i działaniom.

Jak pokonać wstyd

OSWAJANIE

Wstyd można pokonać poprzez oswojenie. Oparte jest to na tym, aby wystawiać się na sytuacje, których się obawiamy, dzięki czemu stopniowo będziemy się odwrażliwiać.

POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Istotnym elementem w walce z poczuciem wstydu jest poznanie siebie, docenianie własnych zalet poprzez ich rozwój oraz szacunek dla samego siebie. Znając własną wartość nie będzie obaw o opinię ludzi. Poza tym warto sobie uświadomić, że ludzie mają swoje zmartwienia i nie zwracają na nas aż tak wielkiej uwagi, aby przejmować się jakimś naszym defektem czy zachowaniem.

MIŁOŚĆ PARTNERA

Poczucie wstydu często ma miejsce na początku tworzenia relacji partnerskiej, jest to naturalne i po pewnym czasie, gdy nabieramy zaufania to całkiem ono znika. Aby zniwelować wstyd w kontaktach fizycznych ważne jest powtarzanie pozytywnych informacji na temat partnera. W celu przebicia się przez gruby mur złych przekonań mogą zdecydowanie pomóc objęcia i mówienie o swoich uczuciach względem bliskiej osoby. Daje to pozytywną informację na poziomie ciała, która zaprzecza złym stwierdzeniom zakodowanym w głowie.

DOTARCIE DO ŹRÓDŁA WSTYDU

Istotną sprawą, a właściwie pierwszą i najważniejszą, w walce ze wstydem jest dotarcie do jego źródła. Gdy poznamy wszystkie elementy, które złożyły się na pojawienie się odczucia wstydu, będziemy mogli sobie z nim skutecznie poradzić. Odbywa się to na zasadzie świadomej i pełnej akceptacji siebie, a następnie wyeliminowaniu negatywnych myśli i zastąpieniu ich pozytywnymi przekonaniami.

TERAPIA

Jeśli chwiejna samoocena i wstyd bardzo przeszkadza nam w życiu warto wybrać się na terapię, która pozwoli spojrzeć na siebie z innej perspektywy i nabyć umiejętności radzenia sobie z kłopotliwym poczuciem wstydu.

Podejmując działania na drodze do pokonania wstydu, wówczas nie będzie on nam przeszkadzał w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Zatem tą pracę trzeba zacząć już od dziś, by cieszyć się wysoką jakością życia. Zapraszam do następnych artykułów.

„Wstydliwość zdobi każdego człowieka, dlatego musisz umieć ją przezwyciężać, nie tracąc jej.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.