Rozmowa z ludźmi – Jak nauczyć się rozmawiać z ludźmi

rozmowa z ludźmiRozmowa z ludźmi jest najważniejszą formą wzajemnego poznania, dzięki której możemy doświadczyć pełnego kontaktu z człowiekiem.

Rozmowa z ludźmi

Na co dzień w pracy, szkole czy domu toczymy rozmowy banalne o aktualnościach, plotkach i rozmaitych powierzchownych faktach z życia.

Prowadzimy też niejednokrotnie dyskusję, która polega na przedstawianiu argumentów i bronieniu swojego zdania. Dyskusja w pewnym sensie zamyka człowieka na czyjeś poglądy. Może ona stanowić wręcz podstawę do kłótni, gdyż nie akceptujemy opinii rozmówcy, tylko szukamy kontrargumentów i słabych stron w poglądzie przeciwnika.

Najbardziej dojrzałą i rozwijająca formą rozmowy jest dialog oparty na wzajemnym zrozumieniu, słuchaniu, przedstawianiu swoich myśli z szacunkiem dla racji partnera i informacjach zwrotnych. W dialogu jesteśmy otwarci na drugiego człowieka, akceptujemy jego zdanie, wysłuchujemy z uwagą i staramy się wypowiadać w taki sposób, by być pewnym, iż zostaliśmy prawidłowo zrozumiani.

Nauka rozmowy z ludźmi

Nie da się wykluczyć innych sposobów komunikacji niż dialog, co jest pozytywne, jeśli nie opiera się na braku zrównoważenia tych form. Aby umieć rozmawiać z ludźmi warto uświadomić sobie, że świat zarówno zewnętrzny jak i nasz wewnętrzny jest bogaty w tematykę.

Nie zawsze spotykamy osoby, z którymi łatwo rozmawiać, lecz jeśli rozpoczniemy z kimś rozmowę i poczujemy, że znaleźliśmy wspólny język to pamiętajmy o dialogu, który wzajemnie otwiera.

Pamiętajmy także, że są osoby, które nie otwierają się w pierwszych kontaktach, tylko potrzebują bliższego poznania, zaś inni są otwarci dla każdego. Jest też kwestia jaką my mamy naturę – jesteśmy gadatliwi czy raczej małomówni. Najważniejsze, aby akceptować siebie i innych, co stanowi klucz do otwarcia się na ludzi.

By wejść w lepszą i głębszą relację z człowiekiem oraz go zrozumieć istotne są umiejętne rozmowy, które są warte nauki. Zapraszam do następnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Jestem w pełni za umiejętną, wzajemną rozmową. umiejętność słuchania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.