Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

rozmowa kwalifikacyjnaSzukanie pracy to często długie i ciężkie zadanie. Polega ono na przeglądaniu setek ofert, następnie napisaniu dobrego CV i listu motywacyjnego, po czym czeka nas ewentualna rozmowa kwalifikacyjna. Od tego jak wygląda nasz życiorys, a także jak przebiegnie rozmowa z pracodawcą zależy sukces.

Co oznacza dobre CV

Jest ono konkretne, rzeczowe i pisane pod kątem danej pracy, co polega na uwypukleniu pozytywnych aspektów na których zależy pracodawcy. Nie ma sensu kłamać w podaniu, gdyż może ono wyjść na światło dzienne w czasie rozmowy. W pozycji zainteresowanie warto pisać o naszych ciekawych zajęciach, ponieważ buduje to obraz człowieka i może być zachęcające do podjęcia decyzji o wyborze osoby na rozmowę kwalifikacyjną.

W sytuacji, gdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi – warto, do firmy do której złożyliśmy podanie, zwrócić się z zapytaniem o kryteria przyjęć i co decydowało o wybraniu innych osób. Będzie to dla nas wskazówka jak poprawić życiorys. W Internecie znajdziemy wiele szablonów CV, a wybierając je kierujmy się estetyką.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli chodzi o przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej działamy dwutorowo: wiedza o firmie i wiedza o sobie. Koniecznie należy zapoznać się z charakterem działalności firmy do której aplikujemy i mieć o niej jak najwięcej informacji. Wiedza o sobie opiera się na dokładnym przekazie słownym na temat wykształcenia, dotychczasowego doświadczenia i znajomości własnych cech, zarówno słabych jak i mocnych.

Pamiętajmy o schludnym, eleganckim ubiorze, kulturze osobistej i spokojnym, pewnym sposobie prowadzenia rozmowy. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej podkreślajmy cechy, które mogą przydać się na dane stanowisko, zaś gdy mamy niewielkie doświadczenie wykażmy determinację, iż bardzo chcemy się czegoś nauczyć oraz mamy do tego predyspozycje.

Warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej wcześniej przewidując pytania i zastanawiając się nam odpowiedziami. Można przećwiczyć rozmowę przed lustrem lub z bliskimi. Ważne jest, aby słyszeć swój głos i być pewnym swoich wypowiedzi.

Poza umiejętnościami bardzo istotne dla pracodawcy są zaangażowanie i motywacja. Są one wskaźnikiem dobrego, przyszłego pracownika. W rozmowie kwalifikacyjnej istotne jest odpowiednie nastawienie i podejście rozwojowe. Traktujmy ją jako wyzwanie, doświadczenie, które zawsze może mieć aspekt pozytywny jaki i negatywny. W obniżeniu stresu pomoże „wytrenowanie”. Im więcej rozmów, nawet takich na jakich nam specjalnie nie zależy, tym większe oswojenie i pewność siebie. Unikajmy czarnych scenariuszy i złych wyobrażeń. W nabraniu pozytywnych przekonań mogą pomóc nam afirmacje.

Pamiętajmy też, że jeśli się nie uda to tracimy pracę, której nie mieliśmy i nie mamy. Przeanalizujmy swój sposób szukania pracy i bądźmy elastyczni. Zachęcam do szukania w Internecie wielu informacji, które pomogą skutecznie znaleźć wymarzoną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.