Kąpiele relaksujące i pobudzające – Jak przygotować kąpiel dla poprawy urody

kąpielOdpowiednio przygotowane kąpiele mogą mieć działanie relaksacyjne i odprężające po ciężkim wyczerpującym dniu, bądź pobudzające, dodające energii i stawiające na nogi. Ponadto dzięki dodatkom do kąpieli skóra będzie gładka, dobrze nawilżona i pięknie pachnąca.

Kąpiel uspokajająca

Przy kąpieli uspokajającej warto zadbać o nastrój, czyli przyćmione lampki, zapachowe świece i relaksacyjna muzyka – wszystko to będzie sprzyjało ukojeniu nerwów. Do kąpieli możemy dodawać zioła, olejki eteryczne, sole, mleko, maślankę, oliwę z oliwek czy miód. Przed kąpielą warto zrobić peeling ciała, by odżywcze substancje lepiej wniknęły w skórę. Z ziół i olejków o działaniu uspokajającym i odprężającym można wybrać rumianek, lipę, bazylię, jaśmin, kozłek lekarski, koniczynę czerwoną czy melisę. Mają one właściwości wzmacniające układ nerwowy i zmniejszające napięcie mięśniowe. Przed użyciem olejków trzeba zrobić próbę uczuleniową. Zioła do kąpieli stosujemy w postaci naparów lub wywarów, albo umieszczamy je w woreczku z cienkiego materiału, który zawiązujemy na kranie, po czym puszczamy gorący strumień wody.

Kąpiel pobudzająca

Jeśli chcemy, aby kąpiel nas ożywiła i dodała energii zastosujmy liście mięty, olejek pomarańczowy, różany, rozmarynowy lub sosnowy. Aby pobudzić zmysły do kąpieli można dodać olejku ylang – ylang, paczuli lub kolendrowego – są to afrodyzjaki.

Pielęgnacyjne kąpiele

Aby odżywić i nawilżyć skórę w czasie kąpieli dodajmy do wody mleko, maślankę, oliwę z oliwek lub olejek migdałowy. Dzięki temu skóra będzie gładka i miękka. Łagodzące i odprężające działanie mają otręby pszenne. Dodatek soku z cytrusów lub ziół takich jak: kasztanowiec, skrzyp czy nagietek korzystnie wpłyną na żyły. Natomiast przy stanach zapalnych skóry i wypryskach warto dodać do wody siemię lniane, rumianek, lipę, fiołek trójbarwny czy krwawnik.

Kąpiel powinna trwać od 10 do 30 minut, jest to zależne od wrażliwości skóry, jednakże nie należy zbyt długo wylegiwać się w wannie, gdyż sprzyja to wiotczeniu skóry. Po kąpieli należy smarować ciało odżywczym balsamem lub kremem odpowiednim dla rodzaju skóry. Rozmaite kombinacje mieszanek ziołowych, zapachowe, aromatyczne sole czy olejki i inne mikstury do kąpieli sprawią, że nasza skóra będzie zdrowa i wygładzona, a nasze samopoczucie lepsze. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.