Jak pokonać nieśmiałość – Jak przestać być nieśmiałym/nieśmiałą

nieśmiałośćpokonaćWażną informacją dla nieśmiałych osób jest fakt, iż nieśmiałość nie jest cechą, której już nie zmienimy, lecz możemy ją pokonać! Wymaga to jednak trochę pracy nad sobą, którą z pewnością warto zacząć już od dziś. Nie zakładając, że szybko uporamy się ze stanem nieśmiałości, wzmocnijmy cierpliwość i jak najczęściej wyobrażajmy siebie odważnych, spokojnych i swobodnych. Warto sobie uświadomić, że śmiałości nabieramy wraz z doświadczeniem i odwaga to nie jest działanie bez lęku, lecz działanie pomimo jego, pomimo trudności.

DOTARCIE DO ŹRÓDEŁ I AKCEPTACJA

Pierwsza sprawa na drodze do pokonania nieśmiałości to akceptacja wszystkich emocji, które nam towarzyszą. Trzeba pozwolić sobie ona odczuwanie skrępowania, nie bronić się przed nim, bo w konsekwencji zawsze wtedy ono wzrasta. Każdy z nieśmiałych może wypracować własną metodę opanowania nieśmiałości. Jednak podstawa to dotarcie do źródeł tych odczuć. Sami bądź z pomocą psychologa odkryjemy przyczynę naszego zachowania i wówczas rozpoczniemy zmianę naszych przekonań i zmianę życia.

Będąc świadomym przyczyny nieśmiałości, następnym krokiem będzie zrozumienie swoich postaw i zaakceptowanie ich, ale nie na zasadzie godzę się, że tak już jest i nic z tym nie da rady zrobić, tylko – jestem teraz na takim etapie, wciąż rozwijam się i będę pracować nad sobą, aby być dojrzałym, spokojnym i pewnym swojej wartości człowiekiem.

PODEJMOWANIE DZIAŁAŃ

Gdy jest nam trudno z kimś podjąć rozmowę, dobrym wyjściem jest mówienie o tym, o swoich emocjach i trudnościach. Jesteśmy wtedy nastawieni na otwartość, a nie skupieni na tym by nie było widać, że czujemy się zażenowani. Gdy jest nam trudno podjąć jakieś działanie, dobrym i jedynym wyjściem jest podjęcie tego działania. Nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę, ale stopniowo, małymi krokami dążyć do oswojenia z konkretnymi sytuacjami, które nas peszą.

PRACA NAD POCZUCIEM WŁASNEJ WARTOŚCI

Nie wolno się zrażać, gdy nie będzie od razu, czy za kolejnym podejściem tak jak to sobie wyobraziliśmy. Traktujmy każdą sytuację jako wyzwanie i drogę ku lepszemu, wciąż wizualizując siebie spokojnego i radzącego sobie z emocjami. Istotnym elementem nieśmiałości jest niska samoocena, więc trzeba pracować nad wysokim poczuciem wartości. Zbuduj w głowie wizerunek fajnego/fajnej chłopaka/dziewczyny i trwaj przy nim. Niech to Cię chroni przed opinią innych i umacnia w pozytywnym podejściu do życia. Znajdź w sobie cenne wartości, odkryj swoje zainteresowania, rozwijaj je i znajdź ludzi, którzy zajmują się podobną dziedziną. Zawsze będzie ktoś co robi coś od nas lepiej lub gorzej, jednak ważne są starania, aby robić według swoich możliwości jak najlepiej. Doceń też swoją wrażliwość, skromność, umiejętność słuchania innych i zdolność empatii.

Szukaj swoich zalet i pogłębiaj je – to recepta na stworzenie poczucia własnej wartości. W walce z nieśmiałością możemy sami sobie poradzić lub zwrócić się po pomoc do psychologa, który skieruje nas na terapię. Dzięki treningowi interpersonalnemu nabędziemy umiejętności społeczne i oswoimy się ze światem. Warto też szukać jakiś grup wsparcia w Internecie, aby pokonanie nieśmiałości było łatwiejsze. Powodzenia! Zapraszam do pozostałych artykułów na portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.