Jak oszczędzać energię elektryczną – Jak mniej płacić za prąd

oszczedzanie energiJeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd dzięki mniejszemu zużyciu energii ważne są dwie kwestie: odpowiednie działanie, czyli zmiana nawyków oraz nowoczesny sprzęt AGD, czyli modele wyposażone w odpowiednie funkcje dostosowujące się do określonego zapotrzebowania – są to urządzenia wysokiej klasy energetycznej – klasa „A”. Zużywają one nawet do 60% mniej prądu niż z klasy najniższej – „G”.

Oszczędzanie energii elektrycznej

ŻARÓWKI ENERGOOSZCZĘDNE

Zainwestujmy w żarówki energooszczędne (świetlówki kompaktowe), które zużywają ok. 80 % mniej prądu i są trwalsze 5- 10 razy bardziej niż tradycyjne. Należy jednak pamiętać, że częste włączanie i gaszenie światła skraca ich żywotność, dlatego jeśli wychodzimy na krótki czas z pokoju nie powinniśmy go wyłączać. Należy regularnie czyścić oprawy oświetleniowe, gdyż brudne zmniejszą skuteczność świetlną żarówek od 20 do 50 %. Warto też pamiętać o znaczeniu koloru ścian, jaśniejsze potrzebują mniejszego oświetlenia. Istotne jest również natężenie oświetlenia dopasowane do wykonywanej czynności. Na przykład oglądając telewizje nie potrzebujemy zapalonych wszystkich żarówek w pokoju.

ZMYWARKA ENERGOOSZCZĘDNA

Zakupmy zmywarkę, gdyż jest ona zdecydowanie efektywniejsza niż zmywanie ręczne. Jest to oszczędność czasu, wody oraz energii potrzebnej do podgrzania wody. Przy zakupie kierujmy się najwyższą klasą energetyczną. Istnieją modele z funkcją automatycznego dostosowania ilości wody i temperatury zmywania do ilości naczyń i ich stopnia zabrudzenia.

KUCHENKA ENERGOOSZCZĘDNA

Jeżeli chodzi o kuchenkę to najbardziej oszczędne są elektryczne indukcyjne, których wydajność wynosi 90 %. Dla porównania: żeliwne – 55%, ceramiczne – 60% wydajności. Potrawy gotujmy pod przykrywką – zapewni to mniejsze zużycie energii o ok. 30 %. W przypadku dłuższego gotowania bardzo opłacalne jest korzystanie z szybkowaru. Gotowanie jest wtedy mniej pracochłonne – oszczędność 70 % czasu, ponadto oszczędzamy ok. 50% energii. Czajnik powinien być z materiału słabo przewodzącego ciepło, dzięki czemu woda zachowa dłużej wysoką temperaturę. Dbajmy regularnie o usuwanie kamienia, by nie zużywać więcej energii do gotowania wody.

LODÓWKA ENERGOOSZCZĘDNA

Przy zakupie oszczędnej lodówki zaoszczędzimy 20 % energii. Powinna ona mieć system z automatycznym usuwaniem szronu i kontrolą otwartych drzwi (co zapobiegnie marnowaniu energii). Ponadto lodówka nie powinna być ustawiona w pobliżu źródeł ciepła (piecyk, grzejnik) czy narażona na działanie światła.

PRALKA ENERGOOSZCZĘDNA

Aby zaoszczędzić na rachunkach warto też zainwestować w dobry model pralki. Najlepiej z funkcją doboru ilości wody, zamkniętego obiegu wody ze zraszaniem i szybkimi programami do prania mało zabrudzonych ubrań. Oszczędzić można piorąc w niskich temperaturach, stosując pranie wstępne tylko przy bardzo brudnych ciuchach, susząc na sznurku, a także piorąc tylko przy maksymalnym zapełnieniu pralki.

ODKURZACZ

W odkurzaczu regularnie czyśćmy filtry, gdyż zanieczyszczone wydłużają czas pracy i zwiększają zużycie energii.

WAŻNE! Pamiętaj o wyłączaniu urządzeń, gdyż w trybie czuwania wiele z nich nadal pobiera nawet do 70% energii.

Jeśli będziemy rozsądnie korzystać z energii w domu, a także zamienimy sprzęt na bardziej wydajny będzie to naprawdę duży zysk, zarówno dla nas jak i środowiska. Warto przejrzeć w Internecie jakie są ceny oszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego, dzięki czemu zmniejszymy rachunki za prąd. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.