Jak myć okna – Sposoby na mycie okien

mycie okienOkna z zewnątrz myjemy tak często jak jest to konieczne, w zależności od ich stanu czystości. Wewnątrz robimy to rzadziej, tak do trzech razy do roku. Zaś przy rutynowym sprzątaniu pamiętajmy, by je przecierać np. miękką miotełką w celu zapobiegania gromadzenia się brudu.

Oszczędna metoda mycia okien

Oszczędnym i skutecznym sposobem na mycie okien jest zastosowanie roztworu z octu białego i wody. Ocet pomoże rozpuścić tłuszcze i nada połysk szybom. Przygotowany płyn wlewamy do pojemnika z rozpylaczem. Najlepiej myć okna, kiedy jest pochmurno i wilgotno, wówczas lepiej widać wszelkie zabrudzenia. Natomiast dni słonecznych lepiej nie przeznaczać na mycie, gdyż wtedy szyby szybciej schną i mogą pojawić się smugi. Jeśli chcemy na szybie odnaleźć smugi, można zastosować następującą metodę. Myjąc jedną stronę okna wykonuj ruchy pionowe, zaś z drugiej poziome.

Wycieranie szyb okiennych

Do wycierania szyb warto użyć pogniecionych gazet, ponieważ dzięki farbie drukarskiej szyby będą miały większy połysk. Oprócz osuszania okien przy pomocy gazety, można też je wykorzystać do samego mycia, muszą one być wtedy wilgotne. Przy czyszczeniu okien bardzo dobre efekty daje też ściereczka z mikrofibry – jest to duża oszczędność i skuteczność.

Aby zapobiec osiadaniu się kurzu, robieniu się smug i zapewnić przyjemny zapach można zrobić roztwór do mycia okien – z wody i niewielkiej ilości płynu do zmiękczania tkanin. Efekt mniejszego osadzania się kurzu uzyskamy też dodając odrobinę gliceryny do wody.

Futryny myjemy gąbką namoczoną w mydlanej wodzie, po czym przecieramy je do czysta. Przy myciu okien – zamiast odpinania zasłon można przewiesić je na wieszaku do ubrań i zawiesić wieszak na karniszu.

Każdy ma swoje sposoby na mycie okien z różnym rezultatem, lecz warto skorzystać z oszczędnych i skutecznych rozwiązań. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.