Jak dbać o zęby

Woman teethPiękne zęby to nie tylko sprawa estetyki, ale zdrowie całego organizmu. Nic w nim nie funkcjonuje oddzielnie, a choroby zębów niejednokrotnie wiążą się z chorobami przewodu pokarmowego, układu oddechowego, zwiększają ryzyko udaru, chorób serca i schorzeń układu krążenia.

Jak dbać o zęby?

Powinniśmy myć je dobrą pastą ok. 3 minut co najmniej 2 razy dziennie. Ważna jest prawidłowa technika mycia, z którą najlepiej zapozna nas dentysta. Dobrą metodą, szczególnie dla osób mających odsłonięte szyjki, jest technika „wymiatania”. Używajmy dobrych, wyprofilowanych szczoteczek do zębów z częścią czyszczącą język, które należy co 3 miesiące wymieniać. Można też zainwestować w szczoteczkę elektryczną, która prawidłowo stosowana, lepiej czyści uzębienie niż tradycyjna.

Warto stosować nitkę dentystyczną, która czyści przestrzenie międzyzębowe docierając do trudno dostępnych miejsc dla szczoteczki. Jest ona nieodzowna, gdyż nie używając nitki w 40 % nie wyczyściliśmy dobrze zębów.

Jedzenie a zęby

Dbając o zęby ograniczmy słodycze, które powodują demineralizację szkliwa. Cukier to pożywka dla próchnicy. Produkty kwaśne i skrobiowe takie jak soki owocowe, napoje energetyzujące czy mrożona herbata również wypłukują minerały zmiękczając szkliwo, przez co dostają się do zębów bakterie, czego konsekwencją jest ich uszkodzenie. Nie należy po nich myć zębów. By zneutralizować szkodliwe działanie kwasów wystarczy przepłukać jamę ustną wodą, mlekiem bądź płynem do płukania. Pomocna też będzie w tym przypadku bez cukrowa guma do żucia.

Raz na rok lub co pół roku powinniśmy odwiedzić dentystę, by usunął kamienie i płytkę nazębną, a także zalakierował zęby ochronną warstwą.

Zadbajmy o dietę bogatą w wapń, dzięki któremu zapewnimy sobie zdrowe zęby i mocne kości. Znajdziemy go w żółtym serze, sezamie, śliwkach i jajach. Warto zadbać o higienę jamy ustnej, aby zaoszczędzić sobie bólu i pieniędzy na leczenie, a także mieć wspaniały uśmiech. Zapraszam do następnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Przepraszam a czym dentysta ma zalakierować zęby?

    Agata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.