Jak dbać o stopy latem – Jak pielęgnować stopy w lato

stopy latemLatem nosząc sandały, japonki czy klapki odkrywamy stopy, zatem bardzo ważne jest, aby były one estetyczne i wypielęgnowane, gdyż stanowią istotny element zadbanego ciała. Codzienna pielęgnacja stóp zapewni im ładny, zdrowy wygląd.

Jak dbać o stopy

Stopy myjemy mydłem zgodnym z pH skóry lub żelem antybakteryjnym. Po dokładnym wysuszeniu, zwłaszcza przestrzeni między palcami, gdzie wilgoć może doprowadzić do rozwoju grzybicy, stosujemy antyperspirant do stóp, który zmniejszy potliwość i zapobiegnie przykremu zapachowi. Warto używać talku do stóp, który wchłania wilgoć oraz chroni przed otarciami i bąblami.

W zależności od potrzeb można stosować kąpiele pielęgnacyjne stóp, których działanie może być regenerujące lub odświeżające. Do moczenia stóp dodajemy sole, oliwę z oliwek, napary z ziół lub olejki eteryczne. Na zmęczone stopy pomoże wymoczenie ich w chłodnym naparze z czarnej herbaty lub zimnej wodzie z dodatkiem kostek lodu.

Po wymoczeniu stóp łatwiej usuniemy zgrubiały naskórek. Używajmy w tym celu specjalnym tarek lub peelingów. Niewskazane są pumeksy, ponieważ stanowią one siedlisko bakterii (sprzyja temu wilgoć + martwy naskórek). Delikatny masaż i peeling ułatwi lepsze wchłonięcie odżywczych substancji. Wygładzenie i regenerację skóry stóp zapewnią maseczki z papki ziemniaczanej, wywaru z siemienia lnianego, skrzypu polnego z witaminą A i E albo mleczna papka z płatków owsianych.

Pielęgnacja paznokci u stóp

Paznokcie zawsze obcinajmy i  piłujmy w prostej linii, na kształt kwadratu, nie po bokach, gdyż wtedy będą wrastać. Używajmy pilników szklanych, papierowych lub  mineralnych, które nie uszkadzają płytki paznokci i nie powodują ich rozdwajania w przeciwieństwie do pilników metalowych. Do polerowania paznokci co jakiś czas można zastosować specjalny polerujący pilnik, następnie można nałożyć odżywczy lakier jako podkład i potem wedle upodobań lakier w kolorze. Skórki usuwamy drewnianym patyczkiem lub używając rozmiękczającego żelu.

Na koniec pielęgnacji stóp stosujemy odpowiedni krem, który natłuści, nawilży i odżywi skórę. Warto używać maści z witaminą A, wazeliny lub gliceryny. Od czasu do czasu dla lepszego działania można nałożyć grubszą warstwę preparatu, a następnie zawinąć folią i założyć skarpetki – i tak pozostawić je na noc.

Pamiętajmy w codziennej pielęgnacji o stopach, aby były one ładne, zdrowe i dobrze się prezentowały. Zapraszam do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.