Jak dbać o serce – Czego unikać, by chronić serce

dbanie o serceSerce wykonuje najważniejszą prace w naszym organizmie, zatem powinniśmy o nie dbać, by uniknąć ciężkich chorób, niejednokrotnie kończących się tragicznie. Bardzo ważna jest codzienna profilaktyka chorób układu sercowo – naczyniowego. Należy głownie chronić się przed nadciśnieniem oraz podwyższonym poziomem cholesterolu.

Dieta wpływająca na serce

Nieoceniona jest w tym przypadku odpowiednia dieta, dzięki której krążenie krwi będzie sprawne.

-NASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE

Bardzo niekorzystny wpływ na serce mają pokarmy bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które podwyższają poziom „złego” cholesterolu LDL i obniżają poziom „dobrego” – HDL. Kwasy te występują w tłustym mięsie, maśle, smalcu, śmietanie i przetworzonej żywności. Wysokie stężenie LDL powodują też fast foddy, słodycze czy sery żółte i topione. Skutkuje to zwężeniem naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi i zmusza serce do cięższej pracy. Wzrasta wtedy ciśnienie krwi i zwiększa się ryzyko wystąpienia miażdżycy, a efektem tego może być zawał.

-KWASY TRANS

Podobnie bardzo zły wpływ na układ sercowy mają kwasy trans, które powstają w wyniku utwardzania tłuszczów, przez co nienasycone kwasy tłuszczowe przekształcają się w nasycone (są one w margarynie i niektórych słodyczach). Kwasy trans prowadzą do nadmiernej krzepliwości krwi, czego konsekwencją mogą być zatory.

+POTAS, BŁONNIK, PRZECIWUTLENIACZE

W obniżeniu ciśnienia tętniczego bardzo wskazany jest potas. Do codziennego jadłospisu dołączmy banany, ziemniaki, pomarańcze, pomidory i nasiona strączkowe. Możemy też wspomóc się suplementacją, czyli uzupełnieniem diety preparatami na bazie naturalnych substancji zawierającymi potas. Istotny jest również błonnik, obniżający poziom cholesterolu oraz witaminy antyoksydacyjne (m.in. wit. C, beta-karoten).

+DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA

Zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce, gruboziarniste kasze, a także oleje roślinne i ryby (zawierające niezbędne nienasycone kwas tłuszczowe) zredukuje ryzyko chorób serca poprzez obniżenie stężenia LDL, a podwyższenie poziomu„ dobrego” cholesterolu. Najlepsze korzyści dla układu sercowo – naczyniowego przynosi dieta śródziemnomorska.

Niezwykle istotna w profilaktyce chorób serca jest umiarkowana aktywność fizyczna, dzięki której dotlenimy się, wzmocnimy oraz usprawnimy prace układu krążenia. Pomocny w tym będą regularny trening z użyciem odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń. Warto pozyskać więcej informacji w tematyce ochrony serca przed chorobami, by cieszyć się zdrowym życiem.

Jeden komentarz

  1. Dieta śródziemnomorska jest doskonała dla całego organizmu, nie tylko dla serca. Miałam się okazję przekonać, że najlepsze dla wspomagania układu naczyniowo sercowego są kwasy omega 3 DHA w Gold Omega 3. Ryb w dzisiejszych czasach lepiej nie jeść jeśli nie posiada się własnej hodowli…

    Marlena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.