Jak dbać o dywany i wykładziny podłogowe

dywanyPielęgnując dywany i wykładziny podłogowe należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, będą wtedy nam długo służyć. Należy je regularnie odkurzać w celu usunięcia brudu i kurzu, aby nie doprowadzić do ich nagromadzenia i wdeptania.

Jak dbać o dywan

SZAMPON PIORĄCY DO DYWANÓW

Przy brudnych miejscach dobrze jest zastosować szampon piorący – ręcznie, bezpośrednio na plamy. Czyszcząc plamy kierujemy ruch od krawędzi brudnego śladu do środka, aby nie rozprowadzać go na większą przestrzeń. Przy praniu nie można dopuścić do przemoczenia. Przy zabrudzeniu całego dywanu można użyć odkurzacza piorącego z odpowiednim środkiem piorącym. Suszyć należy w poziomej pozycji w temperaturze pokojowej.

KOSTKI LODU

By zapobiec odciśnięciu śladów mebli na wilgotnym dywanie, połóż pod ich nogi kawałki folii. Dobrym sposobem na uniesienie wgniecionego włosia jest zastosowanie kostek lodu, które zostawiamy w tych miejscach, aż się rozpuszczą. Po wyschnięciu odkurzamy te ślady ssawką.

SODA OCZYSZCZONA

Ekologicznym i prostym sposobem prania dywanu jest posypanie go sodą oczyszczoną, którą zostawiamy na 15 minut, po czym należy starannie odkurzamy. Dzięki temu zneutralizujemy zapachy i usuniemy szkodniki na dywanie. Aby zlikwidować mole dywanowe można rozsypać, przy brzegach dywanu i pod wykładziną, boraks do prania bielizny.

ODŚWIEŻANIE DYWANÓW

By uniknąć wsiąkania zapachu dymu z papierosów pomocna będzie miska z wodą lub zapalone świece. Na dno popielniczki warto wsypać proszek do pieczenia, co zapobiegnie żarzeniu się niedopałków. Dywany są też podatne na wchłanianie innych zapachów, np. zwierząt czy smażonego jedzenia. W celu odświeżenia powietrza można położyć gdzieś w kącie naczynie z octem.

ŚLIZGANIE SIĘ DYWANIKÓW

Aby dywaniki czy maty nie ślizgały się po powierzchni, pod spodem przyklej dwustronną taśmę lub przyczep rzep.

Stosując się do powyższych metod starannego czyszczenia oraz pielęgnowania dywanów i wykładzin długo będą one ozdobą naszego domu. Zapraszam do następnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Zawsze warto co jakiś czas też przeprać z dodatkiem soku cytryny.

    Irda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.