Jak dbać i pielęgnować podłogę w domu

dbanie o podłogiPodłogi zamiatamy i myjemy regularnie, gdyż zaoszczędzimy sobie sporo pracy, gdyby brud się nagromadził i musielibyśmy je szorować. Ponadto przy zadbanych podłogach dom robi wrażenie schludnego.

Mycie podłóg

Winylowe, marmurowe czy terakotowe podłogi szorujemy od czasu do czasu, stosując szczotkę i środek do usuwania brudu, zaś drewniane myjemy, pastujemy i froterujemy. By dobrze zamieść podłogę drewnianą, można posypać ją wilgotnymi fusami z herbaty, dzięki czemu kurz utrzyma się przy podłodze. Do nakładania pasty i froterowania możemy wykorzystać szczotkę do zamiatania, którą owijamy ściereczką i mocujemy ją na kiju.

Pasty do podłogi

Istnieją różne rodzaje past do podłóg.

• Pasty o stałej konsystencji dobre są do podłóg winylowych, drewnianych i korkowych, dają one długotrwały efekt.

• Pasty w płynie również stosuje się do tego rodzaju podłóg, łatwiej się je nakłada, jednakże rezultaty nie są tak długotrwałe.

• Dostępne są też pasty emulsyjne zawierające silikon – łatwe w użyciu i dające długotrwały efekt. Nadają się one do każdego rodzaju podłóg, prócz korka i surowego drewna.

Rodzaje podłóg

Ze względu na zróżnicowane powierzchnie podłogi, trzeba czyścić je w sposób właściwy dla danego rodzaju.

• TERAKOTA – glazurowane myć wodą z małą ilością środka myjącego; nie glazurowane szorować tym roztworem, by usunąć brud, po czym dobrze spłukać; używać pasty w kremie lub płynie.

• WINYL – łatwa do utrzymania w czystości; brudną podłogę czyścić używając roztworu zwykłego detergentu i ciepłej wody, po czym zmyć czystą wodą; używać pasty emulsyjnej, nie stosować past na bazie rozpuszczalników, ponieważ mogą uszkodzić tworzywo; czarne ślady usuniemy z pomocą zwykłej gumki od ołówka.

• KOREK – należy regularnie go zamiatać; zmywać używając roztworu z detergentu i ciepłej wody; używać pasty z woskiem; plamy na nielakierowanym korku usuwamy szmatką namoczoną w kwaśnym roztworze (np. z cytryną).

• DREWNO – kurz i brud z impregnowanego drewna usuwać zamiatając suchym mopem; stosować specjalne preparaty do pielęgnacji i odświeżania drewna; zaimpregnowane drewno myć przecierając wilgotnym i dobrze wykręconym mopem; pastować używając pasty woskowej lub emulsyjnej; by usunąć zadrapania można użyć brązowej pasty do butów + wosk do podłogi i taką mieszaniną wcierać w ślad.

• LINOLEUM – trwała podłoga, lecz nie można dopuszczać do przemoczenia, gdyż może ją to zniszczyć; ponadto linoleum jest wrażliwe na silnie alkaliczne preparaty, od których mogą powstać nieodwracalne przebarwienia; należy przecierać mopem zmoczonym w słabym roztworze detergentu i wody; używać pasty emulsyjnej lub woskowej; sposób na zarysowania: delikatne wiórki nasączone benzyną ekstrakcyjną lub terpentyną; pęknięte linoleum można zakleić taśmą samoprzylepną, po czym zastosować bezbarwny lakier poliuretanowy.

• KAFLE CERAMICZNE – zmywać mopem namoczonym w roztworze płynu do czyszczenia, po czym przetrzeć irchą; fugi czyścić można starą szczoteczką do zębów namoczoną w mocnym roztworze detergentu i wody; nie pastować.

Właściwie pielęgnowane podłogi będą nam długo służyć. Dlatego polecam przeczytać w tej tematyce więcej informacji, które znajdziecie w Internecie.

2 komentarze

  1. Rzeczywiście tyle ile rodzajów podłóg tyle technologii sprzątania. Z doświadczenia wiem, że największe problemy mają ludzie z utrzymaniem czystości podłóg drewnianych oraz paneli oraz o dziwo gresów.

  2. Do czyszczenia drewna na mokro w ogóle nie polecałabym wody, tylko odpowiedni preparat. U mnie w domu używa się środka do czyszczenia i pielęgnacji Osmo (do intensywnego czyszczenia), na co dzień koncentrat wish-fix do rozrabiania w wodzie.

    Amelka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.