Jak chronić i dbać o słuch

dbanie o słuchW poprzednim artykule dowiedzieliście się jak hałas szkodzi na słuch. Pewnych warunków nie jesteśmy w stanie zmienić, jednakże wiele od nas zależy, by móc chronić słuch zarówno swój jak i bliskich.

Ochrona słuchu

Jeśli chodzi o najmłodszych to trzeba pamiętać, iż wiele zabawek jest zdecydowanie za głośnych. Podejście wielu rodziców, że dziecko musi się przyzwyczajać do hałasu jest błędne, gdyż słuchu nie da się wytrenować.

Ważne jest też kontrolowanie słuchu po przebytych infekcjach uszu, gdyż prócz urazów jest to kolejny powód kłopotów ze słuchem lub całkowitej głuchoty.

Ogromną strefą hałasu są przerwy szkolne, gdzie w korytarzach hałas doskonale się rozprzestrzenia, sięga on nieraz do 120 dB (zdecydowanie ponad próg uszkodzenia słuchu). Stanowi to groźbę trwałych uszkodzeń, ponadto wpływa niekorzystnie na koncentracje oraz wydajność w nauce. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest adaptacja akustyczna budynków szkolnych w celu wyciszenia korytarzy.

Szkodliwe MP3

Bardzo dużym zagrożeniem dla słuchu są „empetrójki”. Słuchawki szczelnie wypełniające przewód słuchowy, doprowadzają do ucha nieprzefiltrowane przez powietrze agresywne dźwięki. Odtwarzacze mają zabezpieczenia i limit głośności, jednakże młodzi ludzie nierozsądnie te ograniczenia wyłączają, by „poczuć wibracje”. Według specjalistów dzisiejsze dwudziestolatki słuchające regularnie muzyki z tego typu odtwarzaczy, za dziesięć lat będą mieli słuch siedemdziesięciolatków!

By zadbać o słuch swój i swojej rodziny znajdźmy sposoby, by wyciszyć mieszkanie np. okna, grube zasłony czy wykładziny tłumiące hałas. Badajmy regularnie słuch, ponieważ wczesna diagnoza pozwoli jeszcze cofnąć zaistniałe zmiany. Ściszajmy i ograniczajmy liczbę grającego sprzętu, zaopatrzmy się w lepsze słuchawki. Zafundujmy uszom odpoczynek w ciszy, unikajmy hałasu.

Będąc świadomym spustoszeń jakie czyni hałas w naszym organizmie, szanujmy swój słuch. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.