Jak być szczęśliwym człowiekiem w życiu

szczęśliwy człowiekKażdy z nas chciałby poznać receptę, aby być szczęśliwym. Według psychologii pozytywnej szczęśliwi ludzie są zdrowsi, więcej zarabiają, mają więcej przyjaciół, są bardziej kreatywni i żyją dłużej niż osoby pesymistyczne. W obecnych czasach, w których panuje moda na pozytywne myślenie ludzie mogą odczuwać presję, gdy mają inne podejście do życia. Jednakże istnieje sposób na wypracowanie sobie poczucia szczęścia.

Poczucie szczęścia

Z badań wynika, iż poziom szczęścia jest w połowie uwarunkowany genetycznie, jednak nie jesteśmy przez to skazani na ponure nastawienie wobec rzeczywistości, jeśli takie odziedziczyliśmy. Faktem jest, iż w 40-stu procentach jesteśmy w stanie sami się uszczęśliwić, natomiast sytuacja życiowa (wykształcenie, bogactwo, uroda, zdrowie), pomijając skrajne przypadki, wpływa na odczuwanie szczęścia w 10-ciu procentach.

Poczucie szczęścia bywa ulotne, ale tylko wówczas, gdy jest ono źle pojmowane. Jeśli błędnie interpretujemy, iż szczęście głównie przyniosą nam rzeczy materialne to możemy się zawieść, gdyż one jedynie na jakiś czas podnoszą nasz nastrój. Prędzej czy później wszystko powszednieje. Autentyczne poczucie szczęścia zapewni nam jedynie oparcie na czymś trwałym i nie egoistycznym, np. pomoc potrzebujących, rodzina, praca czy twórczość. Poczucie szczęścia dadzą nam doświadczenia (wyjazdy, przedstawienia, imprezy okolicznościowe), które będą stanowiły zaspokojenie wyższych potrzeb.

Jak być szczęśliwym człowiekiem

W różny sposób można sobie wypracować strategię dochodzenia do szczęścia. Pamiętajmy o mocy uśmiechu, spontanicznej aktywności i dobrych uczynków. Śmiech oraz dynamiczne działania są świetne na natychmiastową poprawę nastroju. Natomiast życzliwość dla innych powoduje, że wzrasta poziom szczęścia i zadowolenie z nas samych.

W obecnych czasach kontakty realne w dużej mierze zostały zastąpione wirtualnymi. Ma to negatywny skutek w postaci osamotnienia i nie radzenia sobie z sytuacjami społecznymi. Postawmy na kontakt z prawdziwym człowiekiem, ponieważ da nam to poczucie zadowolenia i lepszy nastrój.

Stwórzmy swoją własną, bezpieczną strefę wolną od stresu, do której zawsze będziemy powracać przy gorszych chwilach. Może to być nasze ulubione zajęcie, a także wspomnienia. Pamiętajmy o uczuciu wdzięczności za to co mamy, doceniajmy najdrobniejsze pozytywy, które wzmocnią nasze dobre nastawienie. Jeśli przytrafiło nam się nieszczęście to nie musimy w nienaturalny sposób udawać, że wszystko jest w porządku. Droga do poradzenia sobie z negatywnymi emocjami i do poczucia spokoju może obejmować także wyrażenie złości, żalu czy gniewu.

Szczęście jest w zasięgu ręki, to od nas i naszych starań zależy jak będzie wyglądało nasze życie. Zatem pozwólmy sobie na bycie szczęśliwym człowiekiem.

„Szczęście polega na tym, że pozwala się, by zdarzyło się wszystko co ma się zdarzyć”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.