Jak być skutecznym i dobrze zorganizowanym

zorganizowaniePierwszorzędną sprawą w temacie – jak być skutecznym i zorganizowanym jest świadoma chęć i potrzeba zmiany, czyli napędzająca motywacja. Z reguły podświadomie wolimy, żeby wszystko było po staremu, jednakże gdy postępujemy w ten sam sposób nie możemy oczekiwać jakiś zmian na lepsze. Przeszkodą i ograniczeniem w skuteczności jest lenistwo, brak koncentracji, niska samoocena i strach przed porażką. Uświadomienie swoich barier jest pomocne w pracy nad zarządzaniem własnym czasem.

Skuteczność działania

POZYTYWNE NASTAWIENIE

W dobrym zorganizowaniu bardzo potrzebna jest siła wewnętrzna i odporność na niepowodzenie, czyli traktowanie porażki jako nowego, pouczającego doświadczenia. Istotna jest też praca nad własnymi przekonaniami, gdyż nasz świat wewnętrzny objawia się w świecie zewnętrznym. Gdy stan umysłu i schematy myślowe są negatywne i zaprzeczają pozytywnemu celowi, nie ma szans na skuteczność. Zatem, by podjąć jakiekolwiek działanie trzeba mieć cel i dobre nastawienie.

ZAPLANOWANIE

Dobrze jest zapisać plan, gdyż wtedy nie zajmuje on nam tak umysłu, bo wszystko mamy sprecyzowane na piśmie. Jeśli jest on długoterminowy – warto go rozłożyć na mniejsze cele, czyli stopniować, by początkowe zaangażowanie nie rozpłynęło się w pierwszej fazie działań. Można też powiedzieć o swoich planach komuś bliskiemu. Nikt z nas nie chce być niesłowny, więc będzie to dobrą motywacją do skutecznego działania.

Nasz plan dobrze jest uporządkować w hierarchii od najważniejszych do mniej pilnych działań. Możemy także oszacować czas przeznaczony na realizacje danych działań, co będzie stanowiło motywacje do przestrzegania terminu. Jednakże trzeba być elastycznym i wyrozumiałym dla siebie, czyli dać sobie też czas na uzupełnianie, dopasowywanie zmian do okoliczności. Należy też wyregulować tempo życia w ciągu dnia, by stres nie miał nad nami kontroli. Ważne jest wypracowanie punktualności, czyli oznaki szacunku dla czasu swojego i czyjegoś. Wszystko to sprzyja lepszemu zorganizowaniu.

KONCENTRACJA

Pamiętajmy, że mózg jest w stanie koncentrować się tylko na jednym zadaniu, więc trzeba odrzucić wszelkie bodźce odciągające naszą uwagę od ważnej sprawy. Skupiajmy się zawsze na robieniu tu i teraz. Koncentracji możemy się nauczyć, więc warto systematycznie trenować, by nasze działania były skuteczne i efektywne. Przykładem ćwiczenia na koncentracje jest liczenie wstecz od 100 do 0 – wykonujemy to powoli z kontrolowanym, głębokim oddechem.

ZAPROGRAMOWANIE

Bardzo pomocne w planowaniu i skuteczności są pozytywne afirmacje i wizualizacje. Dzięki nim „zaprogramujemy się” na sukces. Polega to na stworzeniu wzorca w umyśle, wewnętrznej projekcji już zaistniałej sytuacji, co pomoże nam skutecznie podejmować kroki do urzeczywistnienia marzeń.

Wgłębiajmy się w dziedzinę, na podstawie której chcemy się zrealizować, podejmujmy działania bez obaw a wtedy będziemy skuteczni i osiągniemy cel. Zapraszam do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.