Fasola adzuki – Właściwości zdrowotne

Adzuki-BeansFasola adzuki (Vigna angularis var. angularis) zwana jest inaczej czerwoną soją, jest to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny bobowatych. Są to małe, czerwono – brązowe ziarna. Mają słodkawy smak, z nutą orzechową. Uprawia się je w krajach Dalekiego Wschodu: Chinach, Japonii i Korei, a także w USA.

Korzyści zdrowotne fasoli adzuki:

Fasola adzuki uważana jest za świetny środek leczniczy na dolegliwości nerkowe i wspierający prawidłową czynność pęcherza moczowego, gdyż wzmacnia funkcje nerek i nadnerczy, odtruwa organizm, działa moczopędnie i wysuszająco, zmniejsza obrzęki i opuchlizny. Na tego typu problemy zaleca się picie herbaty z fasoli adzuki.
Wywar z adzuki polecany jest też matkom do zwiększenia poporodowej laktacji.

Zmielone ziarna adzuki w postaci pasty stosowane zewnętrznie mogą pomóc przy czyrakach i śwince. Należy zmielić surowe ziarna adzuki na proszek i wymieszać je z ciepłą wodą i z miodem, aby utworzyć konsystencję pasty. Aplikujemy na zmieniony chorobowo obszar skóry, przykrywamy bawełnianą szmatką, zabezpieczamy za pomocą np. taśmy samoprzylepnej włókninowej i taki okład możemy trzymać do 5 godzin.

Fasola adzuki zawiera sporo wysokiej jakości białka i niemal wszystkie aminokwasy, oprócz tryptofanu – może być zamiennikiem mięsa dla wegetarian, spożywany z produktami zbożowymi tworzy pełnowartościowy pokarm.

Nasiona adzuki są bogate w żelazo, zapobiegające anemii i zwiększające wydolność fizyczną organizmu,wapń niezbędny dla kości oraz wspomagający utratę masy ciała, oraz potas regulujący gospodarkę wodą organizmu.

Błonnik zawarty w fasoli adzuki pomaga w procesie detoksykacji organizmu, zaś molibden wytwarza enzym oksydazy siarczynu – który jest kluczowy dla detoksykacji wątroby.

Dzięki błonnikowi fasola ta może też regulować poziom cukru we krwi. Niski indeks glikemiczny również pomaga utrzymać zrównoważony poziom cukru we krwi.

Roślina ta składa się na dietę Genmai-Saishoku – odmianę diety wegańskiej ze względu na to, że odznacza się wysoką zawartością kobaltu, który wpływa na prawidłowy poziom witaminy B12.

Fasola adzuki wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego za sprawą zawartości magnezu, potasu, manganu i witamin z grupy B.

Dzięki zawartości polifenoli nasiona czerwonej soji mają silne właściwości przeciwutleniające.

Adzuki ma właściwości odchudzające, dzięki licznym składnikom stymulującym proces spalania tkanki tłuszczowej, do których głównie należą błonnik, żelazo, potas i wapń. Jest ona niskokaloryczna i uboga w tłuszcz. Ponadto badania na szczurach wykazują, że ekstrakt z adzuki poprawia metabolizm lipidów i zmniejsza akumulację lipidów w wątrobie, w związku z tym ma ona duży potencjał, aby służyć jako naturalny środek przeciw otyłości.

Wykorzystuje się ją też w leczeniu chorób serca. Badania wskazują, że czerwona soja ma wpływ na hamowanie procesu miażdżycowego i detoksykację organizmu poprzez usuwanie złego, zbędnego cholesterolu – LDL. Może ona też obniżać poziom trójglicerydów i przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi, które w nadmiarze są związane ze zwiększonym ryzykiem zawału serca.

Fitoestrogeny zawarte w fasoli adzuki mogą pomóc w zapobieganiu raka piersi.

Bardzo wartościowe są kiełki adzuki, zawierające wyższą ilość składników odżywczych i bardziej przyswajalne niż sama fasola, są one między innymi doskonałym źródłem kwasu foliowego, który m.in. zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego. Regularne jedzenie kiełków wspomaga prace układu odpornościowego. Ponadto poleca się je szczególnie osobom z problemami nerek i trzustki.

Uważa się powszechnie, że wystarczy spożywanie pół szklanki adzuki na tydzień lub dwa razy w tygodniu, by czerpać z niego zdrowotne korzyści.

Warto zainteresować się tą rośliną, zarówno ze względu na jej wartość odżywczą jak i smak, który pozwala na uniwersalne wykorzystanie kulinarne. Zapraszam do następnych artykułów.

2 komentarze

  1. Ma bardzo dobry smak, może jest mało popularna ale polecam wszystkim do spróbowania. Nadaje się do wielu potraw a co więcej nadaje ta fasola fajnego posmaku orzechowego. Świetny artykuł.

    Tomasz
  2. w detoksie mam tą fasolkę razem z pomidorem, cebulką i winegretem limonkowym 🙂 a do tego zupa krem z marchewki 🙂 palce lizać 🙂

    Emi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.