Fanta napój gazowany o smaku pomarańczowym – Demaskuj jedzenie

fantaFanta jest marką napoju owocowego Coca Coli, opracowano go w 1941 w nazistowskich Niemczech. Pomysł na nazwę wziął się od słowa Fantasie – wyobraźnia. Na całym świecie jest 100 smaków fanty.  Prezentowany napój gazowany Coca Coli do zdemaskowania to Fanta pomarańczowa. 

Co się w niej kryje?

Na pierwszym miejscu woda, potem mamy prosty cukier – o szkodliwości cukru można, by długo mówić, ale w skrócie można stwierdzić, że jest to wróg zdrowia, puste kalorie, które sieją spustoszenie w organizmie; przy nadmiarze m.in. obniżają odporność, sprzyjają chorobom układu krążenia i potęgują apetyt! W puszce zawierającej 330 ml napoju wg danych mamy 30 g cukru, czyli 33 % wskazanego dziennego spożycia (gda) dla osoby dorosłej. Jest to sporo! Pomijając to, że słodkie napoje potęgują apetyt, to mogą też zwiększać uwarunkowane genetycznie ryzyko otyłości, czyli przy skłonnościach do tycia lepiej ich unikać.

Dalej w fancie mamy sok pomarańczowy z soku zagęszczonego 3 procent, czyli mamy tu do czynienia z niewielką wartością soku.

Potem jest jeszcze ekstrakt pomarańczowy i dwutlenek węgla, czyli bezwonny i bezbarwny gaz, dzięki któremu napój jest musujący – co daje wrażenie większego orzeźwienia i uwydatnienia smakowych walorów. Dwutlenek węgla spełnia też rolę środka konserwującego – w połączeniu z wodorem z wody tworzy kwas węglowy chroniący przed rozwojem mikroorganizmów. Pamiętajmy, że picie gazowanych napojów może być przyczyną wzdęć.

Dalej jest regulator kwasowości kwas cytrynowy, którego zadaniem jest wyrównanie słodkiego smaku.

Bardzo ważną kwestia jest kwasowość napojów gazowanych. Ich wysoka kwasowość przyczynia się do rozpuszczenia szkliwa, a w połączeniu z cukrem mają one jest większy potencjał niszczący zęby. Aby zmniejszyć narażenie zębów na cukier i kwasy lepiej pić takie napoje przez słomkę, a w celu neutralizacji kwasów warto przepłukać zęby wodą. Z myciem zębów trzeba się wstrzymać do minimum pół godziny po kontakcie z kwaśnym produktem, gdyż szczotkowanie osłabionych kwasem zębów jeszcze bardziej może je uszkodzić.

Pamiętać należy też, że słodkie, gazowane napoje zakwaszają organizm, co stwarza idealne środowisko do praktycznie każdej choroby.

Stabilizatorem w fancie, mającym za zadanie nadanie jednolitej struktury produktowi spożywczemu jest guma guar, czyli E 412 – będący naturalnym, rozpuszczalnym w wodzie wielocukrem zaliczanym do frakcji błonnika pokarmowego. Jest to składnik uznany za bezpieczny, jednak w większej ilości może powodować zaburzenia przewodu pokarmowego takie jak: wzdęcia, ból brzucha, nudności czy biegunki.

W składzie Fanty pomarańczowej ciekawe są aromaty – „ciekawe” dlatego, że nie wiadomo jakie i w jakiej ilości je zastosowano?

Ważną sprawą jest kwestia ukształtowania nawyków żywieniowych u dzieci. Napoje słodzone i gazowane pite przez dzieci i młodzież po prostu zwiększają ich zamiłowanie do niezdrowej żywności, co oczywiście nasila prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób, dlatego istotna jest tutaj rola rodziców w kształtowaniu zdrowych preferencji smakowych.

Według mnie napoje typu fanta nie są warte kupowania, gdyż nie wnoszą nic dobrego i zdrowego. Moim zdaniem zdecydowanie lepsza dla ugaszenia pragnienia będzie woda lub soki rozcieńczone z wodą. Zapraszam do następnych artykułów.


Komentarz

  1. Anonim

    We Wloszech fanta jest jzu oranzada, bowiem posiada 12% soku z pomaranczy , u nas tylko 3!!!! a cala reszta to barwniki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.