Dokonywanie dobrych wyborów – Jak podejmować właściwe decyzje (część II)

wybory2O tym jak dokonywać właściwe decyzje dowiedzieliście się z poprzedniego artykułu, w tym wpisie dalsza część zasad, którymi należy się kierować, aby podejmować słuszne i trafne wybory.

Umiejętne dokonywanie wyborów

PERSPEKTYWY

Różne decyzje podejmujemy sugerując się sposobem ich przedstawienia. Jesteśmy zawsze nastawieni na opcje obiecujące zysk, a nie stratę, przez co czasami jesteśmy nieświadomie narażeni na manipulację. Dlatego warto na te możliwości patrzeć z różnej perspektywy, pod innym kątem, by nie ulegać niekorzystnej sugestii.

PUŁAPKI ZAKUPOWE

Często możemy też ulec różnego rodzaju pułapkom, które mają na celu rozproszenie naszej uwagi. Przykładem jest „efekt kotwicy”. Może ona zostać uaktywniona w przypadku zakupów. Gdy widzimy hasło – przecena, porównujemy je z pierwotną ceną i myślimy, że odniesiemy korzyść przy zakupie po obniżonej cenie, gdy tak naprawdę produkt może być nadal drogi. Mając tego świadomość, można sobie wypracować strategię przed tego typu pułapkami.

„BŁĄD WYSOKIEGO KOSZTU”

Innym błędem w myśleniu przy podejmowaniu decyzji jest „błąd wysokiego kosztu”. Jeśli w coś zainwestujemy (to nie tylko kwestia finansów) to ma to dla nas większe znaczenie. Efektem tego może być, że trzymamy jakąś rzecz, pomimo tego, iż jej nie potrzebujemy albo, że brniemy lub ciągniemy jakąś sprawę mimo, iż żałujemy, że w ogóle ją zaczęliśmy.

WPŁYW INNYCH

Mimo, iż każdy z nas uważa się za niezależnego człowieka, często nasze działania są konsekwencją wpływu społeczeństwa, autorytetu czy mediów. W zbiorowiskach i ugrupowaniach zatarta zostaje odpowiedzialność osobista, ludzie stają się skłonni do bardziej ryzykownych zachowań i podejmują nieodpowiedzialne decyzje.

ILOŚĆ MOŻLIWOŚCI

Z reguły uważamy, że im więcej możliwości, im większy wybór tym lepiej, jednakże często spotykamy się z paradoksem, że im mniej tym korzystniej. Jeśli musimy wybierać z dużej ilości ofert zajmuje to nam więcej czasu, wymagana jest lepsza zdolność do przetwarzania informacji i odczuwamy mniejszą satysfakcję z wyboru, ponieważ obawiamy się, że przegapiliśmy coś lepszego. Łatwiej podejmiemy decyzję, jeżeli będziemy nastawieni na wybranie opcji wystarczająco dobrej, spełniającej nasze wymagania i zadowolimy się tym wyborem.

POMOC Z ZEWNĄTRZ

Czasami jest tak, że podjęcie decyzji warto zlecić komuś innemu, jeśli ona nas przerasta bądź jest dla nas nieprzyjemna. Gdy wiąże się on z za dużym stresem, będziemy bardziej usatysfakcjonowani, jeżeli ktoś inny dokona za nas wyboru.

Te wszystkie zasady są bardzo pomocne w podejmowaniu skutecznych i trafnych decyzji. Pamiętajmy, by być świadomym działań i postępowań, które będą miały odzwierciedlenie w naszym losie. Zapraszam do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.